Francouzská literární kavárna

Francouzská literární kavárna

Již po jedenácté od začátku školního roku se sešly francouzštinářské skupiny, aby spolu s Danièle Geffroy četly francouzské texty. Čtenářské portfolio se některým skupinám pěkně rozšiřuje…

Dne 3. února 2014 jsme měli jako obvykle Literární kavárnu. Dočítali jsme text z knížky „Akli, Prince du Désert“, který jsme měli rozečtený z minulé hodiny. Nejprve jsme si trochu zopakovali, co si pamatujeme z minula a pak začali číst. Obvykle čte nahlas Danièle, my sledujeme očima text a čas od času někdo přečte odstavec. Ale tentokrát to bylo přesně naopak! Dostalo se na každého a nikdo neunikl opravám chyb. To bylo velmi komické, protože i záměna „u“ za „y“ (francouzštináři vědíJ) nebo prohození souhlásek či špatné spojování slov Danièle neunikly, ale nám se to zdálo naprosto stejné a mnohdy jsme tvrdošíjně opakovali své předešlé chyby.

Alexandra Birndtová 3TA

Dne 3. února, jako každé druhé pondělí, proběhla pro kvinty literární kavárna, pro naši skupinu poprvé v novém roce. Po dlouhé vánoční pauze jsme začali číst novou knížku, názvem „Les voleurs d'écritures“. Než došlo na samotné čtení, seznámili jsme se s autorem, rozebírali jsme kontext knížky a snažili jsme se vyložit význam obrázku na přední obálce. A to vše francouzsky, pod dohledem madame Danièle Geffroy, která pro nám vše připravila a poté trpělivě zapojila. Přestože je tato knížka obtížnější než předešlé, doufám, že nám tím pádem lépe napomůže rozvíjet porozumění francouzštiny

Matěj Ballaty, 5QA

Po delší době jsme se opět shledali s paní Danièle Geffroy na literární kavárně. Oproti dřívějším hodinám jsme z knížky nečetli, nýbrž jsme si pustili vyprávění o jejím obsahu na internetu. Kniha se jmenovala "Je me souviens". O obrázcích, které se objevily ve videu, jsme si potom společně popovídali, napsali si o nich pár vět a někteří z nás si dokonce odnesli nové informace do dějepisu a zeměpisu. 

Eliška Špalková, 6XB

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu