Naši studenti v rolích právniček a právníků

Naši studenti v rolích právniček a právníků

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

V rámci simulace studenti převzali role soudců, státních zástupců, obhájců, soudních znalců, poškozených i svědků. Případ, který byl vybrán pro simulaci, se týkal střelby při vykrádání sběrny surovin. Studenti tak museli prokázat nejen hluboké porozumění trestnímu procesu, ale také trestnímu právu hmotnému, a dále schopnost aplikovat teoretické znalosti v praxi.

Poškození, svědci i soudní znalci představili své svědectví, zatímco je soudci, státní zástupci a obhájci pečlivě vyslýchali. Soudci pak museli zvážit všechny argumenty a rozhodnout o vině, nebo nevině obžalovaného – střílelo se v okolnostech vylučující protiprávnost, nebo šlo o pomstu?

Tento praktický zážitek nejenže posílil právní znalosti studentů, ale také jim umožnil poznat dynamiku hledání spravedlnosti v trestním řízení. Studenti si odnesli nejen lepší pochopení právních procesů, ale také si vyzkoušeli, jaké to je stát na místě právních profesionálů, což pro některé z nich může být prvním krokem k budoucí kariéře v právu.

Projekt simulovaného soudu byl nejen vzdělávací, ale také mnohdy velmi zábavný. Je příkladem toho, jak mohou interaktivní a praktické aktivity oživit studium a přinést teorii do reálného života. Věříme, že tento úspěšný projekt bude na naší škole pokračovat i v dalších letech a že studenti si z něj odnesou cenné zkušenosti a vzpomínky.

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.