Mezinárodní den archivů na Gymnáziu Nymburk

Mezinárodní den archivů na Gymnáziu Nymburk

Mezinárodní den archivů (MDA) 9. června pořádaný Českou archivní společností, proběhl letos už 8. června 2012 také v Nymburce, kde jej hostilo Gymnázium Nymburk.

V okresním městě se tak v rámci MDA prezentoval vlastně poprvé Státní okresní archiv Nymburk, se sídlem v Lysé nad Labem (sídlí v tamním bývalém augustiniánském klášteře, který tvoří dominantu města). SOkA Nymburk je organizační složkou Státního oblastního archivu v Praze, který svou působností pokrývá celé střední Čechy.

Připojujeme zprávu z pera studentky, která se dopoledního programu zúčastnila:

V sobotu 9. 6. 2012 proběhl Mezinárodní den archivů. K této příležitosti bylo na gymnáziu v průběhu pátečního vyučování připraveno krátké představení archivů a přednáška, jak to v nich vlastně "chodí". Avšak hlavním cílem dne archivů bylo představit nám nějaké zajímavé archiválie, např. listinu Karla IV. či Ferdinanda III. Mimo tyto a jiné prameny z okolí Nymburka jsme mohli nahlédnout i do archivu našeho gymnázia, a to např. vidět maturitní vysvědčení Bohumila Hrabala.

Akce se zúčastnily primy, předmaturitní seminář a budoucí předmaturitní seminář z dějepisu. Pro veřejnost byla expozice otevřena od 12:30 do 20:00 hodin.

Julie Kábrtová, 6XA

Největší pozornosti studentů se při MDA těšil poslední svazek kroniky školy (psané asi do poloviny 90. let). Obsahoval mj. i 20 let staré fotografie profesorského sboru, jehož někteří členové stále na škole působí. Jejich podoba se od okamžiku pořízení fotek pochopitelně trochu změnila, což studenti všeho věku velmi pozorně sledovali a hodnotili. Z fotek níže je vidět, že byla školní kronika stále doslova "v obležení".

Zdroj: Webové stránky MDA
Ke stažení
ikonaMezinárodní den archivů - pozvánka

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

19.05.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce hledá od školního roku 2026/2027 nové učitele a učitelky pro výuku na nižším i vyšším gymnáziu.

celý článek
01.05.2026

Hřiště ve dvoře školy po roce opět přivítalo týmy streetové ligy, které jsou letos rozělené do tří skupin a hned první 2 kola ukázala, že o basktebalově zajímavé momenty nebude nouze. Za obhajobou třemi výhrami vyrazil tým Vinařů, zatímco největší pozornost i přes dvě porážky poutal tým Kelvin a jeho kuřátka. Děvčata kolem Honzy Kleina si řekla svými dresy o speciální cenu turnaje:)

celý článek
30.04.2026

Ve středu 29. 4. se konal v Muchově sále hotelu Jalta v Praze již 34. ročník dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR, a to krajské kolo. Tématem tohoto ročníku byly tentokrátvýznamné ženy 20. století.

 

celý článek