Vodácký výlet Týnec - Pikovice

Vodácký výlet Týnec - Pikovice

Na konci minulého školního roku absolvovali předmaturanti kratší vodácký kurz než je obvyklé, proto měli na začátku září ještě možnost zdolat jeden z nejhezčích úseků Sázavy, z Týnce do Pikovic. Celkem sedm jezů a mnoho peřejí slibovalo zajímavý vodácký zážitek, bohužel chybělo o něco více vody. Více už v textu od nejumluvenějšího studenta 8OA, Vojty Žáčka.

      Za brzkého rána v pátek 10. 9. se 20 odvážlivců ze tříd 8OA a 4A snažilo dostat do Týnce nad Sázavou za doprovodu učitelů paní Weissové, pana Liptáka, Elišky a Hrstky. V Týnci totiž měl začít náš jednodenní vodácký kurz na vyhlášené trase Týnec - Pikovice. Abychom chytnuli dobrou vodu, většina z nás vstávala kolem páté ráno. Na cestě do Týnce nás čekaly dva přestupy na jiné vlaky. Na hlavním nádraží v Praze se rozbily první dva vlaky, které nás měly dopravit do Čerčan. Třetí vlak nám dokonce ujel před svým vlastním časem odjezdu, a tak, když jsme se dostali do Čerčan jsme měli hodinku k dobrou na prohlídku města.

     Do Týnce jsme tedy nakonec dorazili o dvě hodiny později, než při prvotním plánu, to nás ale nezastavilo od sjezdu řeky Sázavy. Nikdo z nás ale rozhodně nečekal, že bude tak málo vody, aby se z kormidelníku rázem stali vodiči lodí. V některých úsecích jsme tedy spíše vypadali jako karavana. Poslušně ale hlásím, že takzvaných “cvaknutí” bylo mnohem méně než na kurzu v červnu. Za zmínku také stojí, že problém v korytu jezu měla i zkušená posádka Hrouda & Lipták. Zejména pro druhého jmenovaného to bylo první cvaknutí po 9 letech, shodou okolností na stejném úseku. Do cíle v Pikovicích jsme ale dorazili všichni a zdrávi a to je přeci hlavní.

I přes drobné osobní krize v snad každé posádce jsme si výlet užili a máme na něj skvělé vzpomínky.

 

Vojta Žáček

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu