Soustředění v Brně pro psaní odborné práce očima Matěje Z. ze 7MB

Soustředění v Brně pro psaní odborné práce očima Matěje Z. ze 7MB

"Minulý měsíc, mezi 1. a 3. listopadem, jsem se zúčastnil semináře SOČ v Brně. Pro potenciálně neznalé, SOČ je zkratkou pro středoškolskou odbornou činnost. Náplní samotného semináře bylo řádné zpracování a následné prezentování získaných údajů.
První den začal úvodní přednáškou celkově o základech, tedy co je přesně SOČ, z jakých částí se skládá a samozřejmě nedílnou součástí bylo i dlouhé povídání o zdrojích a kde hledat, pokud chceme věrohodné, nesmyšlené informace. Samotná přednáška trvala okolo 2 hodin, ale rozhodně nebyla zdlouhavá díky skvělému a srozumitelnému výkladu. Po této přednášce následovala první praktická ukázka v podobě prezentace vědecké práce týkající se molekulární genetiky, konkrétně editace genu pomocí CRISPR."

Matěj Zatloukal 7MB 2.12. 2023

"Tato práce mě zaujala z především ze 2 důvodů. Tím 1. důvodem bylo samotné téma, neboť mě genetika zajímá, ale především 2. důvodem, proč mě práce zaujala, byl způsob prezentace. Při prezentaci bylo znát, že se prezentující v tématu vyzná, ale je zároveň schopná informace předat dál vysvětlením pojmů takovým způsobem, že i žák základní školy by této prezentaci rozuměl. Rozhodně se jednalo o krásnou ukázku toho, jak by měla
odborná práce vypadat.

Další den jsme se v přednáškách zaměřili na 2 dosti klíčové části samotné prezentace: verbální a nonverbální komunikaci a jak zvládnout stres s tím spojený. První přednášku o stresu jsme se nebavili jenom o stresu během samotné prezentace výsledků, ale i během psaní a jak zvládnout začátek, kdy je naše práce tvořená jen prázdnými stránkami. Následující přednáška se týkala celkové komunikace. Na úvod jsme byli vyzváni ke krátkému představení nás samotných. Následně jsme se dozvěděli něco víc o správném držení těla, jak pracovat s rukama a samozřejmě jak využít naše hlasivky na maximum. Na konci přednášky byla možnost vyzkoušet si zkrácenou odbornou prezentaci.

Poslední den jsme se dostavili na poslední přednášku, ta se týkala znova prezentace, ale tentokrát té psané. Po prvotním výkladu jsme mohli naše nově nabyté zkušenosti aplikovat při hledání nedostatků u několika nepovedených výtvorů. Po konci poslední přednášky nás čekalo slavnostní ukončení s rozloučením a cesta domů.

Pokud se Vám naskytne příležitost zúčastnit se příštího ročníku a máte v plánu napsat SOČku, rozhodně neváhejte a přihlaste se. Zkušenosti, které jsem za ty 3 dny získal byly mnohonásobně větší, než to, co jsem se dozvěděl během 2 let aktivní práce na mé vlastní SOČce."

Matěj Zatloukal 7MB 2.12. 2023

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.