PRVNÍ LYŽAŘSKÝ KURZ TERCIÍ (LVVZ č. 10)

04.03.2022
PRVNÍ LYŽAŘSKÝ KURZ TERCIÍ (LVVZ č. 10)

Během několika minulých dnů se třída 3TA a třetina třídy 3TB zúčastnily svého prvního lyžařského kurzu. V průběhu osmi dnů mezi 4. a 11. březnem nás lyžovat a běžkovat učili pan profesor Hrstka, paní profesorka Bůžková a pan instruktor Raška. Vařila nám paní kuchařka Škodová a o naše zdraví se staral pan zdravotník Kysela.

Vždy ráno po probuzení jsme spěchali do horní chaty na snídani. Po krátké bitvě o vždy výtečné buchty, perníky a placky jsme si všichni vychutnávali na ranní porci dobrot. Unavení z dopoledního lyžování jsme si o dvanácté pochutnávali na obědě snad ještě skvělejším než snídani. Odpolední programy se od sebe často lišily, avšak jedním jsme si mohli být jisti – vždy na nás čekala výtečná teplá večeře. Služba po každé jídle ještě umyla nádobí. Po pravidelném denním rozkazu se společenskou hrou a druhé večeři, která se vždy setkala s úspěchem, jsme již šli spát a mohli se těšit na další den.

Programy jednotlivých dnů byly různorodé a nikdy jsme se nenudili. V pátek večer po příjezdu jsme uspořádali malou narozeninovou oslavu pro naši spolužačku. V neděli a úterý dopoledne jsme lyžovali a odpoledne běžkovali. Na rozdíl od toho v sobotu a čtvrtek jsme se odpoledne rozdělili na dvě skupiny. Jedna vyrazila na běžky a druhá si užívala další sjezdování. V pondělí odpoledne jsme vyrazili do obchodu doplnit zásoby jak osobní, tak společné. Středu jsme strávili taktéž rozděleni do dvou skupin. První zažila pěší výlet přes Dvoračky a zastavila se ve městě pro pečivo na snídani. Druhá podnikla výlet na běžkách z vrcholu Lysé hory přes Růženčinu zahrádku, Voseckou boudu až na Ručičky. A v pátek už jsme se balili a připravovali chatu pro prázdninovou směnu.

Celým kurzem nás provázely dobré sněhové podmínky a převážně hezké počasí, jen místy nás zastihly mlhy a vítr. Bohužel kromě slunce a sněhu nás na kurzu potkala i nemoc. Části spolužáků nebylo dobře. Mohu však napsat, že nikdo k vážnější újmě nepřišel a všichni se snad brzy uzdraví.

Na závěr mi dovolte krátké poděkování. Děkujeme pane zdravotníku, že jste se staral o nemocné spolužáky a ve dne v noci se snažil, abychom se vrátili domů zdrávi. Děkujeme paní kuchařko, za výtečné snídaně, obědy a večeře a za vaši snahu vařit nám co nejchutněji. Díky za vaše každodenní úsměvy a ochotu. Děkujeme páni instruktoři a paní instruktorko, za úžasné dny, veselé výlety, dovádění ve sněhu, hry, pingpongové turnaje, dechberoucí výhledy z běžeckých tratí, starost o lyžařské začátečníky (za mnoho obloučků po vrstevnici). Děkujeme za vaše úsměvy, vaši péči a vaši trpělivost.

Společně jsme dokázali, že i když překážky (nejen) na sjezdových tratí jsou časté a nemoc či jiné problémy nás mohou zastihnout kdykoli a kdekoli, ať chceme nebo ne, vše se dá zvládnout, klidně i s humorem!

Anežka Zemanová 3TA

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu