LVVZ kvinty A

Zvláštní, jak některé věci člověku nikdy nezevšední. Jako třeba Vánoce – můžete je opakovat každý rok, můžete s pravidelnou přesností kuchtit tentýž druh bramborového salátu, vytahovat  zaručeně nepozměněný mix koled a vánočních písniček vrcholně komerčních amerických zpěváků a obdarovávat své příbuzné výlučně ponožkami nebo svetry, a přesto se vás čtyřiadvacátého prosince vždycky zmocní to zvláštní nadšení a pocit výjimečnosti. Snad je takových událostí v životě víc – snad mezi ně pro těch pár studentů naší školy, kteří ještě nezlenivěli natolik, aby uznali za pohodlnější sedět týden ve vedlejší třídě, patří i tradiční lyžák.

Člověk si možná říká, co asi můžeme vidět na stále stejných sjezdovkách, přednášce o mazání běžek (nikomu nepřijde divné, že ji posloucháme každý kurz, a to nejspíš z jediného důvodu – že si je stejně pořád ještě skoro nikdo nemaže) a párcích k první, páteční večeři. Přesto jsem nikdy nezažila lyžák, který by byl stejný jako ten předchozí. Pokaždé s námi jedou jiní lidé (pravděpodobně bych měla zmínit, že tentokrát to byla kvinta B, profesorky Weissová a Miškovská a profesor Janík), pokaždé se odehrají jiné události – a atmosféra chaty je překvapivě jiná a zároveň bolestně stejná. Je to až k smíchu, když se člověk na chvíli usadí ve společenské místnosti a vzpomene si, že sem kdysi v sekundě přijel lyžovat poprvé – jaká ironie osudu, že se zdánlivě všechno změnilo, ale v Rokytnici pořád šlapete na večeři s bačkůrkami v ruce. Možná to všechno zní jako vzpomínání po třiceti letech, ale pro nás, kteří v té době byli dětmi, které si o sobě myslely, že jsou dospívajícími, uplynulo hodně doby do dneška, kdy jsme dospívajícími, kteří si o sobě myslí, že jsou dospělí. Celou tu šablonu lyžařského kurzu jsme přijali úplně přirozeně, a až teď nám začíná docházet, jak neskutečně zvyklí jsme na každou prasklinu ve střešních trámech, jak dobře víme, kde se schovat v zármutku, když chceme být rychle nalezeni (výklenek ve zdi nad schodištěm), a že podvědomě očekáváme, kdy se ozve ten vrzající druhý schod. Tyhle týdny bereme automaticky, ale nebude to přesně ta část, na kterou si vzpomeneme s maturitním vysvědčením v kapse? Pak už se tam, dámy a pánové, možná nikdy v životě nepodíváme.

Kristýna Kutnarová, 5QA

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.