Ekokurz v krásném Krásensku

01.06.2023
Ekokurz v krásném Krásensku

V pondělí 29.5. ráno jsme s batohy na zádech vyrazili vlakem do Krásenska na týdenní ekologický kurz. Před obědem jsme dorazili na Rychtu, kde nás přivítali naši lektoři a provedli nás po zdejších prostorech. Pak už jsme všichni hladoví usedli k obědu, po kterém následovalo ubytování.

                Odpoledne jsme se věnovali prvnímu bodu našeho programu. Měli jsme za úkol ve skupinkách vytvořit plakáty o pracovních pozicích Správy CHKO Moravského krasu, jež jsme si po vypršení limitu navzájem představili. Potom nás čekala svačina, po níž pokračoval „konkurz“ na pracovní místa Správy CHKO MK venku, který spočíval v tom, že jsme měli najít a odpovědět na otázky opět rozdělení do jiných skupin a podle výsledku jsme si mohli vybrat funkci ve správě. Po zpětné vazbě nám byl zadán poslední úkol tohoto dne. Připravit si podle jimi zadaných místních pověstí divadelní scénky, které jsme po večeři předvedli zbytku třídy a dost se u toho pobavili.

                Další den ráno jsme měli jeskyňářskou rozcvičku, která byla nácvikem na pohyb v jeskyních. Po rozdělení úkolů na dnešní den, jsme si vypůjčili kola a vyrazili na celodenní cca 20km výzkumný výlet. Cestou jsme si procházeli různé krasové jeskyně jako Lidomorna, Cikánská atd. , dále slepá údolí, propadání, závrty aj. Po únavném vystoupání nejprudšího kopce naší cesty následoval krátký odpočinek, zhodnocení vypracovaných úkolů a prohlídka vápenek. Pak už „jen“ zbývala cesta zpátky na Rychtu a zasloužená teplá večeře, po níž jsme nabrali další síly na volejbalový turnaj na venkovním hřišti. Den byl zakončen shrnutím a plánem na následující den.

                Středeční výlet začal ve Vilémovicích, kde také skončil. V průběhu cesty jsme se věnovali zkoumání rostlin a živočichů, vlastně dalším zadaným badatelským úkolům na dnešní den. Také jsme nahlédli do jeskyně Kravská díra, jejíž název vznikl podle dřívějšího úkrytu pro pastevecká zvířata před sluncem. Byli tu nalezeni netopýr velký, pavouk meta a další. Dále jsme se přesunuli na Vilémovickou stráň, kde jsme strávili většinu dne a jelikož byly paní kuchařky tak hodné, dovezly nám i teplý oběd přímo do terénu. Zde proběhlo i vyhodnocení úkolů a zpětná vazba.

                Čtvrtek byl už o něco klidnější než předchozí dny. Dopoledne jsme zkoumali vzorky vody, které byly odebrány v úterý na výletě. Změřily jsme u nich obsah minerálů, dusičnanů, teplotu, atd. Potom jsme si zahráli hru, která simulovala den na správě CHKO. Dostali jsme 36 úkolů, které se měli do oběda splnit. Odpoledne jsme dělali plán péče pro Moravský kras na dalších 10 let, následně jsme je předvedli ostatním a ukončili tak náš týdenní výzkumný program. Nakonec jsme si  zahráli  hru baterky a rozloučili se s lektory.

                Celý týden byl nabitý všelijakými výzkumy, bádáním v terénu, hrami a spoustou dalších věcí. Také jsme měli možnost podívat se do míst Moravského krasu, kam bychom se jako návštěvníci nedostali. Tímto bychom chtěli poděkovat všem lektorům Lipky: Martinovi, Syslovi, Pavle, Janě, Petrovi a samozřejmě kuchařkám, které nám celý týden dobře vařili. O bezpečné dopravení a večerní program se postaraly paní učitelky Weissová a Bursová. Těm bychom chtěli moc poděkovat, že pro nás celý tento pobyt nachystaly a ještě ho s námi i absolvovaly.

 

Anička a Emnet

Zobrazeno: 1199x

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.