Ekokurz v krásném Krásensku

01.06.2023
Ekokurz v krásném Krásensku

V pondělí 29.5. ráno jsme s batohy na zádech vyrazili vlakem do Krásenska na týdenní ekologický kurz. Před obědem jsme dorazili na Rychtu, kde nás přivítali naši lektoři a provedli nás po zdejších prostorech. Pak už jsme všichni hladoví usedli k obědu, po kterém následovalo ubytování.

                Odpoledne jsme se věnovali prvnímu bodu našeho programu. Měli jsme za úkol ve skupinkách vytvořit plakáty o pracovních pozicích Správy CHKO Moravského krasu, jež jsme si po vypršení limitu navzájem představili. Potom nás čekala svačina, po níž pokračoval „konkurz“ na pracovní místa Správy CHKO MK venku, který spočíval v tom, že jsme měli najít a odpovědět na otázky opět rozdělení do jiných skupin a podle výsledku jsme si mohli vybrat funkci ve správě. Po zpětné vazbě nám byl zadán poslední úkol tohoto dne. Připravit si podle jimi zadaných místních pověstí divadelní scénky, které jsme po večeři předvedli zbytku třídy a dost se u toho pobavili.

                Další den ráno jsme měli jeskyňářskou rozcvičku, která byla nácvikem na pohyb v jeskyních. Po rozdělení úkolů na dnešní den, jsme si vypůjčili kola a vyrazili na celodenní cca 20km výzkumný výlet. Cestou jsme si procházeli různé krasové jeskyně jako Lidomorna, Cikánská atd. , dále slepá údolí, propadání, závrty aj. Po únavném vystoupání nejprudšího kopce naší cesty následoval krátký odpočinek, zhodnocení vypracovaných úkolů a prohlídka vápenek. Pak už „jen“ zbývala cesta zpátky na Rychtu a zasloužená teplá večeře, po níž jsme nabrali další síly na volejbalový turnaj na venkovním hřišti. Den byl zakončen shrnutím a plánem na následující den.

                Středeční výlet začal ve Vilémovicích, kde také skončil. V průběhu cesty jsme se věnovali zkoumání rostlin a živočichů, vlastně dalším zadaným badatelským úkolům na dnešní den. Také jsme nahlédli do jeskyně Kravská díra, jejíž název vznikl podle dřívějšího úkrytu pro pastevecká zvířata před sluncem. Byli tu nalezeni netopýr velký, pavouk meta a další. Dále jsme se přesunuli na Vilémovickou stráň, kde jsme strávili většinu dne a jelikož byly paní kuchařky tak hodné, dovezly nám i teplý oběd přímo do terénu. Zde proběhlo i vyhodnocení úkolů a zpětná vazba.

                Čtvrtek byl už o něco klidnější než předchozí dny. Dopoledne jsme zkoumali vzorky vody, které byly odebrány v úterý na výletě. Změřily jsme u nich obsah minerálů, dusičnanů, teplotu, atd. Potom jsme si zahráli hru, která simulovala den na správě CHKO. Dostali jsme 36 úkolů, které se měli do oběda splnit. Odpoledne jsme dělali plán péče pro Moravský kras na dalších 10 let, následně jsme je předvedli ostatním a ukončili tak náš týdenní výzkumný program. Nakonec jsme si  zahráli  hru baterky a rozloučili se s lektory.

                Celý týden byl nabitý všelijakými výzkumy, bádáním v terénu, hrami a spoustou dalších věcí. Také jsme měli možnost podívat se do míst Moravského krasu, kam bychom se jako návštěvníci nedostali. Tímto bychom chtěli poděkovat všem lektorům Lipky: Martinovi, Syslovi, Pavle, Janě, Petrovi a samozřejmě kuchařkám, které nám celý týden dobře vařili. O bezpečné dopravení a večerní program se postaraly paní učitelky Weissová a Bursová. Těm bychom chtěli moc poděkovat, že pro nás celý tento pobyt nachystaly a ještě ho s námi i absolvovaly.

 

Anička a Emnet

Zobrazeno: 1597x

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 3. 8. 1921 v Nymburce. Sprinter, který začínal v Orlu Nymburk (1940). 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

17. květen 1903

Američanka Agne Woodová zaběhla v Poughkeepsie (stát New York) 220 yardů za 30,6 s. Byl to první registrovaný světový rekord v běhu žen.

Nejčtenější

31.05.2024

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.