Koňská zlatá expedice

Koňská zlatá expedice

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

Jedinými účastníky za DofE se tak stala Daniela Hálová (4A) a Alena Pustá (7MB), jejichž počty doplnil Adam Fišer, bývalý student gymnázia, a Michaela Horáková ze stáje Aneta.

Naše cesta začala velmi slibně už v prvních hodinách, kdy se jedné z účastnic (pochopitelně mně) nepodařilo kvůli dopravní situaci na cestě Nymburk-Mladá Boleslav dorazit včas na přestup do autobusu směr Liberec. Proto musela být celá akce o hodinu odložena, ovšem nakonec se nám všem podařilo shromáždit se na dvoře stáje Aneta v Jiřetíně pod Bukovou. Následnou hodinku až hodinku až půl jsme strávili přebalováním věcí z krosen do sedlových brašen, ovšem zhruba kolem dvanácté hodiny jsme byli schopní vyrazit. Už v začátcích cesty jsme se setkali s naším profesorským dohledem - panem profesorem Eliškou a paní profesorkou Poprovou. No a pak už nám nic nebránilo, abychom zamířili přímo k cíli našeho prvního dne. Měli jsme štěstí, počasí nám přálo a bez větších obtíží jsme si proto mohli užít zhruba šestihodinovou cestu do obce Rakousy, kde bylo domluvené ustájení našich čtyřnohých spolucestujících. Převážná většina vyjížďky se konala v pohodovém krokovém tempu, přestože na pár krátkých úsecích jsme zrychlili i do klusu. Oněch necelých třicet kilometrů se sice občas zdálo snad až nekonečných, ovšem díky oželeným zastávkám na občerstvení a povzbuzující přítomnosti moudrých koňských tváří jsme je zdárně překonaly.Tak nám vcelku poklidně - až na otlačená pozadí a kručící žaludky zaplněné fazolemi na slanině s rajčatovou omáčkou - uběhl první den. 

Nazítří ráno jsme se probudili do slunečného a silně oroseného dne, který nám dost rychle promáčel boty, ovšem díky zhruba dvanácti až třinácti kilometrové vycházce po kopcích kolem Rakous nám většina věcí stihla uschnout. Cílem tohoto "výšlapu" se staly malé i velké rozhledny umístěné v okolí zříceniny hradu Zbiroh, který jsme si pochopitelně také prohlédli. Přestože několik z takzvaných vyhlídek bylo umístěno těsně vedle sebe a několik dalších zase nabízelo nádherný výhled přímo do kmenů nejbližších stromů, podařilo se nám zachytit několik vskutku malebných pohledů na českou krajinku posetou městečky a vesnicemi, kostely a zříceninami. Nemá myslím smysl vyjmenovávat všechna vyhlídková místa, ovšem o některých z nich se zmíním. Třeba právě z vyhlídky honosící se názvem Sokol a bronzovým reliéfem Tyršovy hlavy se naskýtal krásný pohled na Suché skály a díky skutečně vydařenému počasí byla na obzoru vidět i Černá Studnice. Z Besedické vyhlídky jsme také mohli letmo zahlédnout rozhlednu na Kozákově, na kterou jsme se tedy dojít neodhodlali, ovšem byli jsme zcela způsobilí obdivovat ji z dálky. No a samozřejmě nesmím zapomenout na vyhlídku s poetickým jménem Kde domov můj, z níž se nám podařilo zpozorovat zříceninu hradu Frýdštejn. Mezi další vyhlídky, na které jsme se vydrápali patří například Kinského, Husníkova, Hořákova, nebo Vyhlídka na Suché skály, ovšem protože se všechny nachází relativné blízko již výše uvedených, nemá smysl popisovat výhled. Pak už byl ovšem čas k návratu domů, večeři z instantních zásob a alou na kutě. Ovšem zajímavým zpestřením dne se pro nás mimo výše uvedeného stalo i dojení koz - jejichž mléka jsme si sice nemohli ani líznout, ovšem přiznejte popravdě... Kdy naposledy jste drželi v rukou kbelík vlastnoručně nadojeného čerstvého mléka?

Následujícího rána jsme - pochopitelně až po vydatné snídani z instantních kaší, sucharů, konzerv a dalších dobrot - vyzvedli naše koňské společníky a opět strávili nějakou tu hodinku balením, skládáním a uvazováním našeho vybavení, zbylých zásob a jiných nezbytností. Následovala opět cca šestihodinová cesta zpět do stáje, která se tentokrát ovšem kvůli zranění kolene odehrála bez klusových závodů. Počasí bylo o něco teplejší než prvního dne, tudíž nás provázela hejna much, ale také udivené pohledy mnohých okolo jdoucích, kteří měli ze čtyř koní čekajících na přechodu skutečnou podívanou. Na farmu jsme dorazili v dobrém čase a po večeři se uložili ke spánku, protože třicet kilometrů (a hlavně šest hodin) v sedle... to není pro jezdce uvyklé na jednu hodinu týdně žádná maličkost.

Poslední den naší expedice probíhal už zcela bez problémů, koleno se do rána stihlo natolik zotavit, aby zvládlo  tu asi šestikilometrovou cestu na tanvaldské nádraží, kde byla celá expedice oficiálně ukončena a účastníci se rozešli každý po svém. Ano, cesta byla náročná. Ano, plánování ještě náročnější. A ano, stálo to za to!

Za koňskou expedici

Alena Pustá 7MB

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1919.

Krátce působil jako učitel na Mladoboleslavsku. Kolem r. 1922 byl posluchačem Vojenské akademie v Hranicích.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu