Klub moderní historie v akci

Klub moderní historie v akci

Klub moderní historie vstupuje do své páté sezóny. V letošním školním roce zatím v rekordním počtu členů, 25 zájemců o moderní historii se vrhlo naplno do aktivit. A opět všechny čeká nabitý školní rok!

Hned na úvod školního roku provedli služebně starší členové klubu nové zájemce ze tříd 2SB a 3TA po nymburských Stolpersteinech a představili jim svou práci a výsledky, kterých dosáhli v průběhu fungování klubu. Jako motivace nováčků výborný nápad!

Následně vyjely dvě členky klubu na česko-německé setkání do Výmaru, o tom jsme již informovali. 

V pátek 22. září se šest členů klubu zúčastnilo konference Ve znamení tří deklarací, následné vernisáže stejnojmenné výstavy a slavnostního koncertu Plzeňské filharmonie v Senátu PČR. Během konference si vyslechli příspěvky o politických a národnostních postojích šlechty v Československu a k Československu do roku 1938 a dopadech deklarace během nacistické okupace. Seznámili se i s osobními příběhy Karla Schwarzenberga, Františka Kinského či Tomáše Czernina. Informace přednesené během konference si účastníci následně rozšířili na výstavě Ve znamení tří deklarací a slavnostní koncert v majestátních prostorech Valdštejnské zahrady ukončil velice příjemně strávené odpoledne a večer.

Velice tímto děkujeme panu Tomáši Czerninovi a panu Zdeňku Hazdrovi za pozvání.

 

V úterý 26. září vyjeli noví členové klubu ze tříd 2SB a 3TA na židovský hřbitov do Kovanic. Zde se seznámili s tradicemi a zvyky pohřbívaní židů a symbolikou, kterou je možné nalézt na židovských náhrobcích. Velké překvapení pro všechny členy bylo zjištění, že v našem okolí se nachází tak zachovalý starý židovský hřbitov. Ten byl založen v roce 1830, pohřbívalo se na něm až do začátku druhé světové války. Vybornou průvodkyní se jim stala paní Marie Ehrlich, která vysvětlila tradiční postupy židovského pohřbu a představila i typické symboly, které na židovských hřbitovech můžeme najít.

Velice děkujeme za společně strávený čas a těšíme se na příští setkání.

 

A konečně ve čtvrtek 5. října čekalo všechny členy Klubu moderní historie společné celodenní školení pro průvodce výstavou MemoMap - dějiny ve veřejném prostoru, jejíž vernisáž nás čeká v úterý 10.10. od 14h. Členy klubu proškolila zástupkyně Institutu terezínské iniciativy a kurátorka výstavy Danael Gabaľová.

Všichni jste srdečně zváni!

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.