Expedice DofE: první zlatá na naší škole

Expedice DofE: první zlatá na naší škole

V úterý 22. června vyrazila na cestu v první Zlatá expedice DofE na naší škole. Naše šestičlenná skupina (Sába Kadeřábková z 6XB; Terka Holečková, Evča Sloupová a Áďa Drahokoupilová z 7MA a Matěj Novák a Kuba Furgalák z 8OA) stihla za čtyři dny navštívit České Středohoří, Lužické hory, Labské pískovce a dojít až do Českého Švýcarska.

Na cestu jsme vyrazili z České Lípy. I když ještě předchozí den panovaly tropické teploty a byla jasná obloha, nám počasí moc nepřálo a skoro celý den pršelo. Jen po pár kilometrech chůze jsme dorazili k první plánované vyhlídce, na vrch Špičák. K našemu překvapení jsme ale na konci strmé cesty našli jen uzavřenou rozhlednu a špinavou, byť suchou malou místnost. Prvotní zklamání ale vynahradil zbytek cesty naplánované na první den: lesní divadlo u Sloupu v Čechách, stejnojmenný skalní hrad i pohled na něj od rozhledny Na Stráži. K večeru se počasí umoudřilo, a tak jsme si mohli v Novoborském kempu v klidu postavit stany, uvařit večeři a před spaním si zahrát i karty.

Nejdelší úsek cesty jsme si připravili na druhý den, který jsme zahájili výstupem na nejvyšší bod expedice, vrch Klíč. Místo očekávaného výhledu jsme se dočkali neprostupné mlhy, i tak jsme ale nahoře s chutí poobědvali a chvíli si odpočinuli. Krás Lužický hor jsme si ale během středeční cesty užili ještě dost. Zlatým hřebem dne byla Panská skála, známá taky jako Čertovy varhany, která si zahrála i v několika pohádkách.

I přesto, že na nás třetí den dolehla únava po náročné deštivé noci, kdy nám nateklo do stanů, zvládli jsme trasu oproti původnímu plánu o něco prodloužit. Den jsme opět zahájili výstupem. Tentokrát na Zámecký vrch a na něm stojící zříceninu Kamenického hradu. Jak bylo zvykem i v předchozích dnech, výhled sestával pouze z mlhy a několika nejbližších stromů. Odpoledne, když jsme dorazili do národního parku České Švýcarsko, jsme se poprvé dočkali i sluníčka. Večer jsme na Mezní Louce poseděli u ohně a potkali jsme pana Vojtu z Brna, který nám vyprávěl příběhy ze svých pěších cest po všech koutech Evropy. Po několika hodinách vyprávění, kdy se pan Vojta staral, aby nám oheň nevyhasl a my si mohli usušit promoklé boty, jsme se konečně rozloučili a uložili se ke spánku.

Na pátek na nás čekala nejkratší, ale taky nejkrásnější cesta mezi skalami. Naším hlavním cílem byla Pravčická brána, která nás všechny okouzlila. Pak už zbývalo jen sejít do Hřenska a oficiálně naši zlatou expedici ukončit. Moc děkujeme všem členům za hladký průběh a úžasné vzpomínky a paní profesorce Martínkové s panem profesorem Barančíkem za to, že s námi cestu absolvovali.

 
Adéla Drahokoupilová a Eva Sloupová z 7MA

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, v současné době vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Frištenský mistrem Evropy

8. únor 1903

Český zápasník Gustav Frištenský porazil v Rotterdamu Dána Hanse Egeberga a stal se mistrem Evropy. 

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu