Výlet do Jabkenic za Bedřichem Smetanou

Výlet do Jabkenic za Bedřichem Smetanou

3. 5 se třída 2SA vydala na exkurzi k památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Přečtěte si, jak výlet zhodnotila jedna ze studentek :)

"Celé to začalo v Nymburce na nádaží, kde jsme se naštěstí sešli všichni včas a odkud jsme odjeli autobusem na Loučeň. Z Loučeně jsme šli svižně lesem až směrem do Jabkenic. Cestou jsme potkali i památník Helma, kde jsme udělali foto a pak i spadlou kládu, kde jsme samozřejmě udělali také foto. Celá cesta všem utkvěla v mysli, protože to byla jedna z nejzábavnějších věcí dne. Naneštěstí začalo pršet, ale to už jsme byli na místě, takže jsme se mohli schovat do domu, ve kterém žil sám Bedřich Smetana! Uvnitř jsme si popovídali o tom, co víme, a mohli jsme si zahrát i na piano.  Prohlédli jsme si Smetanův rodokmen, brýle, nebo i jeho piano. Poté jsme se dostali až do jeho pracovny s ložnicí, kde jsme viděli jeho postel, která byla malinká, stejně jako on. Samozřejmě tu byl i stůl s tužkou na notovou osnovu, nebo kamínky, které si vozil z cest. Vše bylo přesně postaveno, tak jak to bylo dříve. Dozvěděli jsme se spoustu věcí jak o jeho životě, tak i o jeho rodině, co sahá až do přítomnosti. Po prohlídce nás měla čekat cesta na Loučeň také pěšky, abychom zašli na zmrzlinu. Jenže jsme se dozvěděli, že má začít pršet, takže jsme počkali na nejbližší autobus. Než přijel, mohli jsme si koupit tu vytouženou a rozhodně zaslouženou zmrzlinu. Po tom, co jsme se dostali do Nymburka jsme se mohli rozejít hned domů a tím naše cesta skončila. Všichni jsme si to moc užili, a i jsme si odnesli nové znalosti."

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu