Třída 3TA a řemesla

V úterý 2. 5. se třída Tercie A vydala na výlet do nedalekého centra řemesel a bylinných zahrad Botanicus v Ostré. Jak si žáci den užili?

Ráno jsme se vlakem dopravili do Stratova, kde na nás čekal zbytek třídy. Když jsme se sešli, vypravili jsme se společně lesní cestou do Ostré. V Botanicu jsme si mohli vyzkoušet různá řemesla. Jednou z možností byla lukostřelba. U lukostřelby byl pán převlečený za středověkého lukostřelce, který nám vysvětloval, jak se kdysi střílelo, společně s ukázkou různých typů luků.

Nikola Pomšárová, 3TA

Všichni jsme si vyzkoušeli v Botanicu řadu řemesel, která zde nabízeli, ale mně nejzajímavější přišel dráteník. Zde jsme si mohli vytvořit buď čtyřlístek, nebo motýla. Byla to ale složitá práce a zabrala spoustu času, protože zde jde hodně o pečlivost. I tak jsem ráda, že jsem to mohla zkusit a vyrobit si čtyřlístek, který si teď mohu vystavit. Také jsme se stavili v mýdlárně, kde jsme si vymodelovali mýdlo. Všichni zde byli moc milí a nápomocní a rozhodně jsem si den užila.

Bára Němcová, 3TA

Také jsme s kamarádkou šly ozdobit perníčky. Paní perníkářka byla velmi ochotná nám pomoct, když poleva netekla tak, jak měla. Oběma se nám perníček povedl! Po procházce v zahradách s pozorováním pávů a koz jsme se šly občerstvit. Výběr byl veliký, a tak rozhodování nebylo jednoduché. Pak jsme si už jen sedly, povídaly si a žertovaly se spolužáky.

Anna Litovová, 3TA

Kromě procházky květinovou zahradou jsme si mohli vyzkoušet některá stará řemesla jako hrnčířství, provaznictví, výrobu mýdel a svíček, zdobení perníčků, výrobu mincí nebo tvarování ozdob z drátu. Měla jsem příležitost vytvarovat si vlastní mýdlo s pomerančovou esencí a bylinkami a také jsem si domů odnesla drátěného motýla.

Lucie Hausenblasová, 3TA

Dnes jsme s mojí třídou navštívili Botanicus v Ostré. Já osobně jsem si vyzkoušel lukostřelbu, vyrazil jsem si minci a vyrobil jsem si lano. Celý den jsem si užil a rád se tam ještě někdy v budoucnu vrátím.

Jáchym Jalovecký, 3TA

Aktuální informace

15.09.2023

Beseda s absolventem v Městské knihovně Nymburk 26. 9. 2023 od 17.30 hodin s tématem: Udržitelnost, etika a budoucnost potravin

17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D.

Prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D. (*8. 10. 1973), předseda senátu a soudce Nejvyššího správního soudu ČR, profesor teorie práva na PrF UK v Praze a vůbec první Čech, který dosáhl prestižního titulu doktor právních věd (S.J.D.), maturoval na naší škole v roce 1992.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy. 

Nejčtenější

05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.