Studenti nymburského gymnázia poznávali Nepál

Dne 25. 6. 2013 se skupinka 14 studentů našeho gymnázia vypravila na velice zajímavou exkurzi. Cílem výpravy 10 studentů 3.A, dvou studentek 2.A a jedné studentky 7MB v doprovodu profesorek Vlachové a Kolbabové bylo nepálské a tibetské centrum Yak Yeti v Praze. Toto centrum provozuje restauraci a čajovnu s tradiční nepálskou a tibetskou kuchyní, obchůdek plný výrobků přímo z Nepálu, informační centrum o Himálaji, kulturní sál nebo například dětský koutek v nepálském stylu.

Po příchodu do nepálského centra, které je v samém centru naší metropole, na nás dýchla atmosféra vysokých hor a vůně vonných tyčinek. Centrum je vyzdobeno krásnými fotografiemi či tradičními výrobky z oblasti Nepálu.

Prvním bodem našeho programu byla asi hodinová přednáška o Nepálu. Během zajímavého a poutavého povídání pana Tomáše Beránka  jsme se dozvěděli spoustu zajímavých a nám dříve neznámých informací o tomto chudém asijském státu. Nepál jsme poznali ze všech možných oblastí (příroda, etnické složení obyvatelstva, škola, život a práce domorodců, doprava apod.). Atmosféru přednášky dokreslovalo nejen krásné prostředí kulturního sálu, ale také typický nepálský čaj masala, který jsme měli možnost ochutnat. Některé z nás chuť tohoto kořeněného čaje s mlékem okouzlila, někteří si ho však příliš neoblíbili. V závěru povídání nám pan Beránek představil občanské sdružení, jehož posláním je humanitární, vzdělávací a kulturní podpora lidí v Nepálu. Název sdružení „Namasté Nepál“ vychází z nepálského pozdravu (namasté by se dalo přirovnat k našemu ahoj nebo dobrý den).

Druhou část naší návštěvy vyplnila návštěva restaurace, kde pro nás byly připraveny nepálské speciality. Měli jsme možnost ochutnat chléb čápátí, známý též pod názvem naan, ten byl servírován například s mangovým dipem, rýži basmati, kuře s dvěma druhy omáček, krupicové kuličky jako dezert.

Myslím si, že navštívit toto místo bylo pro nás všechny velice poučné a zajímavé. Poznali jsme jeden z nejchudších států světa, což se nám může hodit do života třeba jen tím, že se občas zamyslíme, jak příjemný  život žijeme. Oproti Nepálcům je náš život procházkou růžovým sadem a je důležité, abychom si to uvědomovali. Za krásný zážitek vděčíme především paní profesorce Renátě Vlachové, která exkurzi do nepálského centra zorganizovala a umožnila nám tak poznat tento neobyčejný stát!

 

Více o centru

Petr Pokorný

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

14.04.2026

Děvčata po sedmi letech vybojovala vítězství a postup do krajského kola. Kluci tentokrát na kraj nedosáhli.

celý článek
18.04.2026

V sobotu  11.4. se třídy 3TA, 3TB a dva studenti sekundy vydali na dobrodružnou cestu do Anglie. Za milého doprovodu p. Králové, Hubáčkové, p. Otradovského a paní průvodkyně Dáši jsme společně překonali Lamanšský průliv. Na trajektu jsme si za nepříznivých větrných podmínek užili východ slunce s křídovými útesy. Okolo deváté hodiny ranní nás přivítala slunečná Cambridge. Naše uťapané nožičky uspokojily loďky, jež nás po řece Cam provezly rozkvetlým univerzitním městem. Nejvíce času jsme strávili v King´s college a její katedrále. Večer nás naše hvězdná čtveřice a skvělí řidiči dovezli k našim hostitelským rodinám, kde jsme strávili další 4 noci.

Ráno jsme se po snídani vydali na místa srazu, odkud jsme autobusem jeli do školy. Ve škole jsme měli 3 hodinovou výuku angličtiny a pak následoval výlet do města Ely. Tam jsme navštívili krásnou čajovnu, kde jsme ochutnali černý čaj s mlékem a místní sladký zákusek s krémem a džemem. Poté jsme se vydali procházkou po městě zpět k autobusu a jeli do leteckého muzea Duxford. Na místě na nás čekal milý průvodce, který nás celým areálem provedl a zodpověděl všechny naše otázky týkající se historie letadel. Po ukončení prohlídky jsme si mohli v obchůdku zakoupit suvenýry. Poté jsme se vydali zpět k našim hostitelským rodinám.

V úterý ráno  jsme po snídani opět vyrazili do školy, kde jsme měli 3h výuky a poté jsme si mohli koupit oběd v Eatery (kantýna). Ve 12:30 jsme vyrazili do Sandringhamu, kde jsme si prošli královské místnosti, podívali se do starých stájí, navštívili místní kostel a paní průvodkyně nás také provedla zámeckými zahradami. Sandringham je venkovské královské sídlo, které se nachází na východní straně Anglie. Vystavěný roku 1865. Královská rodina sem jezdí trávit Vánoce 24. prosince. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí, například: první král, který vlastnil zámek byl Edward VII., kořeny královské rodiny sahají do Německa a také že královna Alžběta II. vlastnila závodní koně a za svůj život chovala více než 30 psů plemena Corgi. Po dokončení prohlídky jsme si mohli zakoupit suvenýry v místním obchůdku. Navečer jsme se vrátili do Cambridge ke svým hostitelským rodinám.

Ve středu jsme výuku na škole úspěšně zakončili a všichni dostali certifikáty. Poté jsme nasedli do autobusu a vyjeli směr Hunstanton beach. Po zhruba dvouhodinové cestě jsme dorazili na místo, kde se nám naskytl nádherný pohled na Severní moře. Zde byla možnost ochutnat tradiční jídlo fish and chips. Poté jsme se vydali po pobřeží směr Hunstanton cliffs, tzv. trojbarevné útesy. Tam jsme se po krátkém rozchodu a mnoha fotkách s přílivem vrátili k autobusu a zpět do hostitelských rodin na večeři.

Poslední čtvrteční ráno nás rodiny vyprovodily dříve, rozloučili jsme se a po dvouhodinové cestě jsme dorazili do Londýna. Prohlídku jsme začali na lodi po Temži, viděli jsme mj. Shard,  Tower, London Eye, Parlament a projeli jsme pod Tower Bridge a Millenium Bridge, až do samotného centra města. Zde jsme procházeli kolem známého  Big Benu, Westminsterského opatství a nemohli jsme si nechat uniknout fotky u červených telefonních budek. K vidění byly také známé památky jako Buckinghamský palác a památník žen z druhé světové války. Kolem půl třetí jsme navštívili China Town, kde jsme měli čas na oběd a nákup posledních suvenýrů. Poté nás čekala již jen cesta k autobusu, večerní Doverské útesy, trajekt a noční přejezd domů.

Celý zájezd jsme si moc užili, odnášíme si plno znalostí, zážitků a desítky kilometrů v nohách.

Studenti tercie A+B

celý článek
12.04.2026

V letošním školním roce se mezinárodní aktivity francouzštinářů podařilo rozšířit o individuální studijní pobyt, který absolvovala během března Zuzka Vondráková ze 6XB. S jejími zážitky a zkušenostmi se nyní můžete seznámit. 

celý článek