Primy v Náprstkově muzeu

Žáci prim navštívili v pražském Náprstkově muzeu výstavu Na březích Nilu.

1PA V NÁPRSTKOVĚ MUZEU

Dne 5. prosince jsme my, třída 1PA, absolvovali v Náprstkově muzeu dějepisnou exkurzi s názvem Na březích Nilu.

Po první vyučovací hodině jsme vyjeli vlakem směr Praha, konkrétně Masarykovo nádraží. Do muzea jsme šli pěšky a cestou jsme se kochali krásou Prahy. Viděli jsme Prašnou bránu, Stavovské divadlo i Betlémskou kapli, kde kázal Jan Hus.

V muzeu se nás ujala paní průvodkyně, která nám vysvětlila, jak fungovala staroegyptská společnost, jaká řemesla lidé tehdy ovládali. Také nám spoustu věcí objasnila, například pravidla mumifikace nebo způsob výroby papyru. V expozicích byla k vidění například kanopa (nádoba na orgány), ukázky hieroglyfů, sarkofágy, včetně zachovalé mumie.

Všichni jsme se v pořádku vrátili domů a doufáme, že se do Náprstkova muzea ještě podíváme. Také bychom chtěli poděkovat paní profesorce Bůžkové a Flesarové za pěkně strávený den.

Anežka Zemanová za 1PA

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Závod motorových člunů

11. červenec 1903

Konal se první závod motorových člunů na světě na 13,6 km dlouhé trati Royal Cork Yacht Clubu od sídla klubu v Corku do Glamire v Irsku.