Požární poplach v Národním muzeu

12.12.2018
Požární poplach v Národním muzeu

Ve středu 12. 12. jsme se s dějepisným seminářem, předmaturanti i maturanti, pod vedením paní profesorky Hantonové vydali na exkurzi do historické budovy Národního muzea. Ta byla od roku 2011 pro návštěvníky uzavřena a procházela rekonstrukcí. Nyní je od 28. října znovu částečně zpřístupněna veřejnosti (do konce roku 2018 zdarma) a v novém lesklém kabátku nabízí návštěvníkům hned dvě výstavy s názvem 2x 100 a Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. Celé muzeum bude otevřeno 17. 11. 2019.

Výstavou věnovanou Československu nás provedla sympatická lektorka. Upozornila nás na nejdůležitější a nejzajímavější exponáty, poutavě vyprávěla, jak Československo vzniklo, jaký byl život Čechů i Slováků, s jakými problémy se lidé v průběhu sta let potýkali, co přinášel život v socialismu. Dokonce jsme si mohli prohlédnout originály několika významných smluv a dohod, například podepsané mírové dohody z Paříže, mnichovskou dohodu nebo deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence meziválečného Československa. 

Výstava 2x 100, otevřená při příležitosti dvoustých narozenin Národního muzea, je souborem 200 nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů vlastněných Národním muzeem. Najdete tu opravdu vše: šaty, šperky, hudební nástroje, meteorit, drahokamy, nejstarší razítko Národního muzea, trilobity,...

Zajímavým zpestřením celé naší exkurze byl bezesporu požární poplach. Ten nás, všechny návštěvníky muzea, vyhnal z budovy a my jsme byli nuceni strávit několik minut venku na mraze, někteří pouze v tričku s krátkým rukávem. Naštěstí šlo pouze o planý poplach spuštěný pravděpodobně při práci na stále probíhající rekonstrukci dominanty horní části Václavského náměstí.

 

                                                                                                                                                                                                                                   Anna Ternbachová, Marie Kudová, 4A

Zobrazeno: 7618x

Aktuální informace

17.12.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Svět v roce založení školy

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.

Nejčtenější

15.12.2025

V pondělí 15. prosince se opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.

celý článek
05.12.2025

Dnešní ráno na naší škole začalo netradičně – na hlavním schodišti se objevili čert s andělem! Žáci byli hned připraveni na kontrolu přezutí, ale nečekaně přišla i inspekce znalostí literatury. Některé děti zaskočily říkanky a básničky, jiné se snažily zakrýt zapomenutá slova rychlým "čertovským" vtipem.

celý článek
11.12.2025

Ve středu 10. prosince 2025 se oba dějepisné semináře v maturitním ročníku našeho gymnázia vydaly na exkurzi na Pražský hrad. Provázel nás pan Milan Havlík, otec naší spolužačky Terky, a doprovod nám dělal pan učitel Soukup. Studenti měli možnost navštívit pracovnu T. G. Masaryka, katedrálu sv. Víta a královskou hrobku, tedy místa běžně nepřístupná veřejnosti. Exkurze byla realizována zdarma díky iniciativě spolužačky Terezy.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.