Návštěva nymburského pivovaru 28. března 2017

Stejně jako v minulém roce i letos navštívili studenti předmaturitního ročníku v rámci projektového dne věnovaného B. Hrabalovi nymburský pivovar, kde pobýval známý spisovatel téměř 30 let, jak nás informovala pamětní deska umístěná na vnější stěně sladovny „ve výšce, kam čůrají psi“, jak si autor sám přál.

Tady naše exkurze začala vzpomínkou na spisovatelova léta strávená v našem městě. Pak jsme za doprovodu pracovníka pivovaru procházeli důležitá výrobní místa a poslouchali odborný komentář o výrobní technologii Pivovaru Nymburk. Ve sladovně nás zaujalo, že ječmen klíčí na „humnech“, a že by se mohl „utopit“, pokud se nehlídá množství vody, ve které se máčí. Ve varně nás ohromila velikost a čistota varných kádí. Při návštěvě spilky už jsme pocítili nepříjemné pocity vyvolané nízkou teplotou a nepříjemným zápachem. Obdivovali jsme množství ležáckých tanků ve sklepních prostotách a také ty, kteří musí jednou za čas do ocelového sudu vlézt a vyčistit jej. Zřejmě tento pracovník nemůže trpět nadváhou. Závěr prohlídky patřil návštěvě stáčíren. Viděli jsme výrobní linky s lahvovým, plechovkovým i sudovým pivem. Zaměstnanci tohoto provozu byli vybaveni ušními ucpávkami kvůli vysoké hlučnosti prostředí.

 

Aktuální informace

30.11.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

11.11.2025

Víkend 7.–9. listopadu 2025 se nesl v duchu přátelské atmosféry a opravdového pracovního nasazení. Celkem 12 brigádníků se sešlo na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou, aby společně připravili oba objekty na nadcházející dlouhou zimní sezónu.

Během víkendu se podařilo splnit všechny stanovené cíle a úkoly. Na obou chatách nyní září nově nasvícené štíty, které přidávají horským budovám na kráse.

Velké poděkování patří všem účastníkům z řad profesorského sboru i rodičů, kteří svým nasazením a chutí do práce významně přispěli k úspěšnému průběhu celé akce.

Michal Hrstka - správce chat 

celý článek
07.11.2025

Dne 7. listopadu se náš dívčí školní tým vydal do Hostinného na kvalifikační turnaj na Mistrovství České republiky ve volejbale středních škol.

celý článek
09.11.2025

Přijměte pozvánku na plakátovou výstavu NepřemoŽENY!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.