Na procházce s PhDr. Pavlem Fojtíkem

Na procházce s PhDr. Pavlem Fojtíkem

V úterý 20. 9. 2016, za nejchladnějšího rána v letošním školním roce, čekala studenty maturitního dějepisného semináře poučná a velmi přínosná exkurze po nymburských památkách. Na starost si ji vzal místostarosta města Nymburk, pan Pavel Fojtík, mimo jiné známý i jako regionální historik.

Naše cesta začínala u nymburského gymnázia, odkud jsme pokračovali k vile židovského lékaře Löwita, dále pak do Parku hrdinů, kde jsou k vidění pamětní desky obětí první i druhé světové války a socha mistra Jana Husa. Nezapomněli jsme ani na nejstarší most, dnes mostek, ve městě – z doby Marie Terezie, nacházející se v blízkosti další významné památky, 45 metrů vysoké vodárny. Kuriózní zastávkou byla lékárna na náměstí s malovaným dřevěným renesančním stropem. Na tzv. Velkém náměstí, nesoucím dnes název náměstí Přemyslovců, jsme si poslechli historii jednotlivých budov, jejichž počet se za éry komunismu velmi zmenšil kvůli nařízené demolici jižního bloku.

O tom, odkud pochází název Nymburk, jsme si popovídali na tzv. Malém náměstí, u kostela sv. Jiljí, kde kdysi stál na místě dnešního okresního soudu tzv. Kamenný dům, tedy hrad městského typu. Mezi poslední zastávky patřilo místo úkrytu mladé Elišky Přemyslovny, Stará rybárna. Odtud naše cesta pokračovala kolem symbolu města, pásu hradeb renovovaných ve 20. století, až před dům číslo popisné 252 na Palackého ulici.

Zde byly naše historické toulky ukončeny a my jsme se s naším průvodcem rozloučili. Ten kdo dával během příjemné vzdělávací procházky pozor, má z velké části vypracovanou maturitní otázku číslo 18 Regionální historie oblasti, města, vesnice, za což panu Fojtíkovi velmi děkujeme.

Autorkou fotografií je Petra Zoubková, 4A

Dominika Soukupová, 4A

Zobrazeno: 5678x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um.

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um. (*1977), muzikoložka, hlasatelka a moderátorka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1996 (pod dívčím příjmením Kopecká).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Mezinárodní autosalon

10. prosinec 1903

V pařížském Grand Palais byl otevřen 6. mezinárodní automobilový salon, jenž předvedl nové trendy v automobilismu.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.