Exkurze tercie A do Národního muzea

Exkurze tercie A do Národního muzea

Dne 19.6. navštívila třída 3TA v doprovodu paní profesorky Stránské a paní profesorky Krejčíkové Národní muzeum.

V Nymburce jsme ráno nastoupili do vlaku, kterým jsme se dopravili do Prahy, kde na nás čekal zbytek třídy.

Od Hlavního nádraží jsme šli kratší procházkou k Národnímu muzeu, které nás okouzlilo svou krásou. V muzeu jsme byli ještě před otevírací dobou, takže jsme byli zhruba 40 minut v muzeu úplně sami. Hned po příchodu se nás ujala paní průvodkyně, která nás nejdříve zavedla do šaten, a poté do panteonu. V něm jsme si prohlédli mnoho soch zajímavých osobností a vyplnili si pracovní listy. Kolem desáté začali do muzea přicházet další návštěvníci, takže náš program skončil.

Po skončení programu jsme si šli prohlédnout vzácné kameny, nástroje z pravěku, meteority a další zajímavosti. V 11 hodin jsme muzeum opustili a měli krátký rozchod na Václavském náměstí, kde si většina z nás koupila něco dobrého k jídlu.

V 11:51 jsme nasedli na vlak směrem do Nymburka, a tím byla naše exkurze ukončena.

Šimon Zelený

 

Dnes jsme se s naší třídou Trecií A vydali na exkurzi do Národního muzea. Kolem osmé hodiny ráno jsme nastoupili do vlaku a i přes drobné zpoždění jsme všichni v pohodě dorazili na místo.


Tam jsme se seznámili s velmi milou průvodkyní, která nás uvedla do panteonu, jednoho z nejkrásnějších salů v naší zemi, který nám připomíná významné muže a ženy české vědy, umění a kultury.

K vidění byla například socha spisovatele Jana Nerudy, významného historika Františka Palackého, nebo přírodovědce Kašpara Štenberka...

Obdivovat jsme také mohli obrazy zachycující české dějiny, např. Karek IV zakládá pražskou univerzitu a Povolání Přemysla Oráče k vládě...

Panteonem naše prohlídka ale neskončila. V Národním muzeu se dále nechází rozsáhlá sbírka vzácných minerálů, mnoho exponátů zvířat, od hmyzu až po savce a v neposlední řadě obchod se suvenýry.

Lucie Hausenblasová, Petra Klazarová

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narozen 1. 1. 1933. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze (Elektrotechnickou fakultu) a v roce 1956 nastoupil do Astronomického ústavu ČSAV v Ondřejově,

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Tour de France

1. červenec 1903

Když se v časných ranních hodinách v Paříži rozjelo 60 cyklistických profesionálů k okružní jízdě po Francii, málokdo tušil, že se zrodil později nejpopulárnější silniční závod světa – Tour de France.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.