Exkurze s Badatelským klubem do krytu Folimanka v Praze

02.06.2023
Exkurze s Badatelským klubem do krytu Folimanka v Praze

Dne 2. 6. 2023 jsme dostali možnost podívat se s Badatelským klubem do krytu Folimanka, který není jen největším na území Prahy 2, ale zároveň je jediným krytem této velikosti v ČR, který se veřejnosti pravidelně otevírá.

Po vyučování jsme vyrazili do Prahy vlakem ve 14:02. Nejen cesta do Prahy, ale i následné přemístění po Praze proběhlo bez komplikací a my jsme dorazili s dostatečnou časovou rezervou na místo. Povídání, kterým paní průvodkyně doplňovala samotnou prohlídku, bylo velmi zajímavé a místy až děsivé (byli jsme i v márnici pro 10 lidí). Navíc jsme měli štěstí, že jsme před samotnou prohlídkou měli dostatek času, abychom si mohli pročíst příběhy konkrétních lidí, kteří zažili nálet 14. 2. 1945. Po exkurzi jsme se vydali zpět na nádraží, a i když jsme se do Nymburka nevraceli všichni, tak jsme si užili i cestu vlakem.

Pokud byste váhali, kam o prázdninách na výlet, vřele tuto prohlídku doporučuji. Uvedu několik údajů pro představu. Kryt je soustavou chodeb, z nichž některé části jsou až 25 metrů pod úrovní terénu. Byl stavěn postupně a některé jeho části byly porušeny při stavbě Nuselského mostu, neboť některé z chodeb krytu neznají ani lidé, kteří jej udržují v provozu. V případě nebezpečí pojme až 1300 osob, které mohou kryt vyžít pro ochranu na 72 hodin. Jsou v něm sprchy, WC atp. Celková rozloha známých chodeb je cca 1330 m2 a po odečtení metráže na společné prostory zůstává cca 0,7 m2 prostoru na osobu. Kryt je udržovaný, prochází pravidelnými zkouškami připravenosti a je tedy plně funkční.

Exkurze očima jednoho z účastníků:

Kryt Folimanka je kryt s velkou historií. První zmínky o krytu jsou z období okupace Československa nacistickým Německem, kdy se zde začaly kopat základy na podzemní továrnu. Potom toho využili komunisté a vybudovali zde v období studené války kryt. Kryt byl komunisty utajován, a proto, když se bourala nemocnice kvůli stavbě nuselského mostu, se část krytu sesunula.

Výlet do krytu byl dobrý. V krytu jsme se mohli podívat na místo pro občany, sprchy, záchody, spojovací místnost a márnice. Část krytu je veřejnosti uzavřena a tam jsme se nemohli podívat ani my. Tento kryt je největší kryt otevřený veřejnosti v ČR.

Tobiáš Kabeláč, 3TA

Zobrazeno: 1189x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc.

Prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc. (3. 10. 1921-31. 10. 1996), historik pravěku a archeolog neolitu v Evropě (se zaměřením na Slovensko), vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník v Bratislavě, Trnavě a Nitře, prorektor Trnavské univerzity v Trnavě, absolvoval reálné gymnázium v Nymburce v roce 1939.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.