Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

V pondělí 9. 10.  jsme se za doprovodu paních profesorek Stojarové a Drlíkové vydali do dobrovického cukrovaru poblíž Mladé Boleslavi. Věděli jste, že cukrovar v Dobrovici je největším cukrovarem a lihovarem v České republice? 

To a mnoho dalšího jsme se dozvěděli během zhruba dvouhodinové prohlídky, kterou jsme započali teoretickým úvodem, abychom se následně vydali do útrob cukrovaru. Zde už jsme viděli vše v praxi, od nákladních vozů přivážejících cukrovou řepu (a mimochodem - denně jí cukrovarem projde okolo 15 000 tun), odebírání vzorků do chemické laboratoře, kde se zjišťuje čistota cukrovky a především její cukernatost (asi 18 %), až po sušení. Prohlídka byla velmi zajímavá i pro ne příliš velké milovníky chemie, kteří na exkurzi vyráželi s mírnou skepsí.  A kdyby přece ne, jistě je obměkčila sladká ochutnávka různých podob cukru napříč výrobou na konci celé prohlídky. Na konci exkurze během svačinky z vlastních zdrojů jsme ještě zhlédli film o výrobě cukru, který v kostce zopakoval technologii výroby cukru, kterou jsme viděli v provozu. Poté už byl čas vydat se na cestu domů. Děkujeme pedagogickému dozoru za příjemnou exkurzi a možnost prohlédnout si na vlastní oči to, co bychom normálně jen poslouchali ve školních lavicích. 

Tereza Brucknerová, 7MB
Zobrazeno: 8446x

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

škpt. Jindřich Šilhánek

Škpt. pěchoty Jindřich Šilhánek (24. 2. 1898-9. 5. 1945), voják, legionář, odbojář za 2. světové války, maturoval v roce 1916.

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

10.06.2026

Skupina 17 natěšených francouzštinářů z Gymnázia Bohumila Hrabala a jejich dva učitelé, skupina super přátelských francouzských studentů z Lycée Henri Vincenot v Louhans a jejich učitelé… Tato směsice slibovala nesmírně bohatý týden.

 

celý článek
16.06.2026

Krásné prostředí Valdštejnské zahrady v areálu Valdštejnského paláce na pražské Malé Straně, která patří Senátu České republiky hostilo zlatou ceremonii Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Této slavnostní události se zúčastnily i tři naše letošní maturantky, kterým se podařilo dokončit všechny tři úrovně tohoto mezinárodního programu. 

 

celý článek
22.06.2026

To jsou slova, která označují umístění našich studentů (vlastně už absolventů) v rámci České republiky. Reprezentovali nejen naši školu, ale i Středočeský kraj na 48. ročníku celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti v Olomouci ve dnech 12.-14. června 2026.

celý článek