Císař Karel IV. a 1A ve Valdštejnské jízdárně v Praze

Logotyp NG v prazeŠkolní rok je už dávno v plném proudu, ale naše třída 1A si užila den klidu navíc. V pondělí 12. září jsme navštívili výstavu k výročí 700 let od narození Karla IV., která se konala v prostorách Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně v Praze.

Výstava nám měla ukázat pravou tvář Karla IV., protože si lidé tuto osobnost časem zidealizovali. Takovou bulvární perličkou Otce vlasti, je například jeho zranění z turnaje, kterého se účastnil inkognito a při kterém si poranil páteř. Z toho důvodu pak chodil po zbytek života shrbený. Dále jsme se od lektorky dozvěděli něco o jeho dynastickém původu, ale také o tom, jak shromažďoval křesťanské relikvie. Dokonce jsme viděli tři originály od mistra Theodorika, jehož zbylá díla jsou v Kapli sv. Kříže na Karlštejně. Paní průvodkyně nám během prohlídky vysvětlila, že si Karel IV. najal několik kronikářů, aby o něm psali hlavně to kladné. To dodnes ovlivňuje náš pohled na něj.

Na závěr jsme byli v ateliéru, kde jsme si vyzkoušeli středověké písmo při psaní brkem, někteří vymalovali omalovánky, razítkovali písmena karolinskou minuskulou nebo se dívali na animovaný seriál Dějiny udatného českého národa. Výstavou jsme nakoukli do několika koutků života Otce vlasti, a každý se dozvěděl něco nového.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Marta Balejová

Marta Balejová (*8. 5. 1953), zpěvačka a textařka, jedna z nejvýznamnějších českých šansoniérek, zabývajících se tímto specifickým hudebním žánrem, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1972 pod svým rodným příjmením Marta Fuglová.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.