DofE rezidenční projekt FINSKO

DofE rezidenční projekt FINSKO

Pro splnění zlaté úrovně DofE je potřeba zúčastnit se rezidenčního projektu. Mně byla poskytnuta úžasná nabídka, a to vycestovat do Finska. Jako milovník přírody, severských států a cestování jsem byla hned pro.

Napsala jsem motivační dopis, ale na tento projekt vybírali pouze sedm dofáků z Česka, tak jsem jen doufala. Mé přání se vyplnilo a na začátku července jsem jela s dalšími šesti Čechy, sedmi Litevci a sedmi Finy za polární kruh. Před samotným projektem jsme navštívili krásné Helsinky, kde jsme mohli poznat jak další účastníky, tak krásy hlavního města. Po vyčerpávající cestě až na sever Finska jsme konečně dorazili do Vasatokky, na ubytování u krásného jezera a nekonečných lesů. Na celý pobyt bylo jedno hlavní, mně blízké, téma “Saving our nature”. Každý si zkusil vést workshop a odnesla jsem si mnoho nových informací o ochraně přírody. Sešli jsme se skvělá parta lidí. Sdíleli jsme zkušenosti z DofE, dozvídali se navzájem zajímavé informace o ostatních státech, nebo hráli na kytaru a zpívali. Večery jsme trávili buď v sauně u jezera nebo se uspořádal culture evening, kde každá skupinka představila svůj stát. Oplatky, polka ani Havel tak během "českého večera" nechyběli. 

Ve volném čase jsme se procházeli ve finské divočině, kde jsme potkávali více sobů než lidí. Mohli jsme se kochat přírodou i v noci, protože bylo stále světlo a pozorovat “západ” slunce tak bylo možné i ve dvě ráno. Na předposlední den byla naplánována túra po okolních kopcích s průvodcem místní krajiny a celou dechberoucí cestou nás provázelo moře komárů. 

Kromě nových vědomostí a zážitků si z projektu odnáším i nová přátelství a jsem moc vděčná, že jsem dostala tuto příležitost. Na můj rezidenční projekt budu ještě dlouho s radostí vzpomínat.

 

Petra Kameníková

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.