Čtyři zástupci nymburského gymnázia v Otevřené vědě 2024

Čtyři zástupci nymburského gymnázia v Otevřené vědě 2024

Čtyřlístek našich studentů vyššího gymnázia patří mezi 225 středoškoláků z celé republiky, kteří byli vybráni na různé stáže přestižního projektu Otevřená věda 2024. Program vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už 19. ročníkem. Zaujmout svým životopisem a motivačním dopisem lektora a dostat se na některou ze 119 letošních stáží znamenalo úspěšně proměnit šanci 1:3,64.

V loňském 18. ročníku Otevřené vědy (OV), kde z naší školy pracovalo rekordních 10 studentů (a 9 z nich i ročník dokončilo), jsme zaznamenali na říjnové závěrečné Studentské vědecké konferenci OV 2023 zisk ceny za 2. místo v Oblasti věd o živé přírodě a chemických věd (J. Vodenka, 8OA) a za 3. místo ve vědní Oblasti humanitních a společenských věd (B. Šídová, 7MB). Snad se i letošnímu čtyřlístku nymburských stážistů podaří na podzim podobně zaujmout výsledky svého celoročního bádání odbornou porotu.

Účast studentů Hrabalova gymnázia v OV v meziročním srovnání průběžně sledujeme, abychom zjistili, jaká rozličná témata stáží naše svěřence zaujala a jaký vědecký problém je v tomto kalendářním roce čeká k probádání. Každý měsíc (včetně prázdninových) mají na stáži strávit minimálně 8 hodin, na dopravu do místa konání AV ČR přispívá.

Přijatým stážistům gratulujeme jménem vedení školy a celého profesorského sboru. Kdo trochu zná současné teenagery, sám nejlépe ví, že namotivovat je dělat dlouhodobě ještě i něco navíc k běžné školní docházce není vůbec snadné. Máme radost, že se nám to ve škole daří nejen u Otevřené vědy, ale také např. u Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).

Nepřijatí uchazeči o stáž z naší školy nemusí být smutní a zklamaní. Díky obětavosti rodičů a různých přátel školy se nám postupně daří přemýšlivé a výzkumně zaměřené zájemce umístit na odborná pracoviště nebo laboratoře na univerzitách či ve firmách, kde nám přislíbili možnost vést výzkum středoškoláků nebo i odbornou studentskou práci. Jejich průběžně doplňovaný seznam lze prohlížet na druhém listě výše zmíněné evidenční tabulky.

PaedDr. Helena Hantonová
Mgr. Radka Mlázovská
Mgr. Miroslav Soukup
Talent tým a školní garanti SOČ

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Mezinárodní autosalon

10. prosinec 1903

V pařížském Grand Palais byl otevřen 6. mezinárodní automobilový salon, jenž předvedl nové trendy v automobilismu.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.