Bronzová expedice: Po jeskyních okolo České Lípy

Bronzová expedice: Po jeskyních okolo České Lípy

V rámci programu DofE jsme se vydaly na dobrodružnou expedici do České Lípy a okolí. V sobotu v osm hodin ráno jsme nasedly na rychlík, a již za hodinu a půl jsme byly na nádraží, kde jsme se setkaly s panem profesorem Eliškou a paní profesorkou Poprovou. 

Opustily jsme město a nějakou chvíli jsme procházely Peklem - přírodním parkem. Po cestě jsme poznaly mnoho zajímavých skalních útvarů, jeskyní a lidí, než jsme dorazily do Kvítkova. Doplnily jsme u hodného pána vodu, který byl milý, přestože moc nevěřil tomu, že nesmíme používat peníze, a pak jsme vykročili směrem Karba a Zahrádky do jeskyně, kde jsme měly strávit noc. 
K naší radosti byly jeskyně až na pár pavoučích obyvatel naprosto prázdné, a tak jsme se utábořily v jedné z nich a uvařily si špagety s omáčkou a lunchmeatem. Vylezly jsme také na skály nad námi a mávaly projíždějcím vlakům. Hned vedle nás byla pak studánka, která ale byla plná červů a jiné havěti.
Přestože nám v noci byla zima, vyspaly jsme se dobře a hned ráno jsme po snídani - ovesné kaši - vyrazily dále. Paní nám v Zahrádkách nadšeně doplnila zásoby vody a poradila cestu. Na ornitologické pozorovatelně jsme se pak setkaly s profesory a obdivovaly jsme výhled na Novozámecký rybník. Po pauze jsme se skoro neexistující cestou prodíraly polem a lesem. Tenhle úsek cesty sice nebyl tak zajímavý, ale krátily jsme si čas slovními hrami a čas utíkal jako voda. 
Zpět na nádraží jsme se dostaly hodinu předem, a tak jsme v parčíku zapnuly vařič a uvařily si čínskou a rajskou polévku. Tímto pokrmem jsme zakončily naši expedici a unavené, ale spokojené jsme v půl páté nasedly na vlak zpět do Nymburka a všechny se těšíme na naši stříbrnou expedici.
 
Eliška Vokáčová
+
Zuzana Krejzarová, Eliška Schwarzová, Ema Lojková, Veronika Kovářová
 

Aktuální informace

30.06.2021

podnělí 9:00 - 11:00

Jiří Kuhn

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Svět v roce založení školy

Neúspěšná jednání o úředním jazyku

3. leden 1903

Němečtí a čeští poslanci se sešli ve Vídni na konferenci, která měla vyřešit jazykový problém v Čechách. 

Nejčtenější

09.07.2021

Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.

celý článek
03.07.2021

Zkrácený, ale na zážitky bohatý, vodácký kurz třetích ročníků proběhl na řece Sázavě. V pondělí 28. června 2021 jsme vypluli z Kácova a naším cílem i tábořištěm byl Český Šternberk. 

celý článek
09.07.2021

Dne 1. července 2021 jsme se vydali z nymburského nádraží vstříc naší poslední expedici. Zlatá expedice je zpravidla ta nejnáročnější, jelikož trvá nejdéle, a to 4 dny a 3 noci. My vymysleli hned dva způsoby, jak si onu dlouhou zkoušku zpříjemnit. Zaprvé jsme si našli poměrně zajímavé a originální téma, cesta po filmových lokacích, a zadruhé jsme místo těžkého stanu s sebou nesli na spaní hamaky.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!