Bronzová expedice: Po jeskyních okolo České Lípy

Bronzová expedice: Po jeskyních okolo České Lípy

V rámci programu DofE jsme se vydaly na dobrodružnou expedici do České Lípy a okolí. V sobotu v osm hodin ráno jsme nasedly na rychlík, a již za hodinu a půl jsme byly na nádraží, kde jsme se setkaly s panem profesorem Eliškou a paní profesorkou Poprovou. 

Opustily jsme město a nějakou chvíli jsme procházely Peklem - přírodním parkem. Po cestě jsme poznaly mnoho zajímavých skalních útvarů, jeskyní a lidí, než jsme dorazily do Kvítkova. Doplnily jsme u hodného pána vodu, který byl milý, přestože moc nevěřil tomu, že nesmíme používat peníze, a pak jsme vykročili směrem Karba a Zahrádky do jeskyně, kde jsme měly strávit noc. 
K naší radosti byly jeskyně až na pár pavoučích obyvatel naprosto prázdné, a tak jsme se utábořily v jedné z nich a uvařily si špagety s omáčkou a lunchmeatem. Vylezly jsme také na skály nad námi a mávaly projíždějcím vlakům. Hned vedle nás byla pak studánka, která ale byla plná červů a jiné havěti.
Přestože nám v noci byla zima, vyspaly jsme se dobře a hned ráno jsme po snídani - ovesné kaši - vyrazily dále. Paní nám v Zahrádkách nadšeně doplnila zásoby vody a poradila cestu. Na ornitologické pozorovatelně jsme se pak setkaly s profesory a obdivovaly jsme výhled na Novozámecký rybník. Po pauze jsme se skoro neexistující cestou prodíraly polem a lesem. Tenhle úsek cesty sice nebyl tak zajímavý, ale krátily jsme si čas slovními hrami a čas utíkal jako voda. 
Zpět na nádraží jsme se dostaly hodinu předem, a tak jsme v parčíku zapnuly vařič a uvařily si čínskou a rajskou polévku. Tímto pokrmem jsme zakončily naši expedici a unavené, ale spokojené jsme v půl páté nasedly na vlak zpět do Nymburka a všechny se těšíme na naši stříbrnou expedici.
 
Eliška Vokáčová
+
Zuzana Krejzarová, Eliška Schwarzová, Ema Lojková, Veronika Kovářová
 

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu