Bronzová expedice KB do Českého ráje

Bronzová expedice KB do Českého ráje

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

Celou sobotu vedla cesta po červené turistické značce, takže nebylo moc příležitostí zabloudit, ale i to se nám povedlo a to hned za rozhlednou Hlavatice, kde byla naše první větší zastávka a zároveň výhled až na Ještěd. Po trase odtud nás doprovázela milá paní, která zároveň poreferovala o kvalitě tábořiště, kde jsme přespávali. Dokonce jsme byli nazváni jako aktivní mládež, což nám dodalo síly a za malý moment už jsme měli zakoupené vstupenky na hrad Valdštejn. Po prohlídce jeho příjemného prostředí a krátké přestávce nás čekaly obohacující výhledy na Český ráj. Následoval oběd, ve kterém byly zahrnuty řízky a toasty, jakožto „domácí zásoby účastníků expedice.” Další zastávkou byl zámek Hrubá skála, který překvapil svým udržovaným interiérem.
Kousek za zámkem jsme se náhodně setkali s další bronzovou DofE skupinou z Prahy a prohodili s nimi pár slov o trase a celkovém plnění úrovně.
Těsně před tábořištěm Vidlák nás potěšil vodní pramen, kde jsme doplnili zásoby na večerní vaření a asi po kilometru se sobotní túra nachýlila ke svému konci. Rozkládáme stany, vaříme gulášovou polévku na plynových vařičích a zapalujeme oheň na upečení chlebů. Chvíle si zkracujeme společenskými hrami, mezi nimiž je hlavně BANG. Večer ti nejlepší z nás završí plaváním v místním rybníku.
Druhý den byl budíček nastaven kolem sedmé hodiny, sklidili jsme stany a k snídaním byly ovesné kaše. V osm už opouštíme Vidlák a vydáváme se do největšího stoupáku celé expedice. Energie bylo překvapivě více než v sobotu, a proto jsme u vchodové brány zříceniny Trosky stáli ještě dříve, než paní pokladní. Po schodech jsme vystoupali na věž Baba, ze které byl nádherný výhled až na Ještěd, Bezděz a Říp, poté proběhl i výlez na Pannu. Výhoda toho celého je, že jsme si těžké přeplněné batohy mohli nechat kousek pod vrcholem v místním hotelu, kde nám je pohlídali profesoři Raja s Martínkovou, kteří expedici dohlíželi.
Dole nás čekalo příjemné zjištění, že pokud budeme pokračovat takovým tempem jako teď, stihneme dokonce dřívější vlak, než jsme původně očekávali. Tentokrát jdeme po modré značce a po krátkém nedorozumění s mapou jsme dorazili do Mladějova v Čechách. Na místním nádraží jsme si uvařili instantní nudle, udělali si závěrečnou fotku s vlajkou a odjeli vlakem zpět do Nymburka.

Šimon Urban, 4KB

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.