Beseda s místopředsedou Senátu PČR panem Ing. Tomášem Czerninem

Beseda s místopředsedou Senátu PČR panem Ing. Tomášem Czerninem

V pondělí 3. června naši školu navštívil místopředseda Senátu, senátor za obvod Nymburska a Jičínska Tomáš Czernin. V besedě diskutoval se studenty politologického semináře a Klubu moderní historie o aktuálním dění v Senátu, kampani do eurovoleb, ale i o jeho názoru na Benešovy dekrety nebo jeho začátcích v politice. Postřehy studentů si můžete přečíst níže.

 

Pan Czernin nám pověděl o svých názorech na Benešovy dekrety a sdělil nám svůj kritický pohled na Beneše samotného. Také s námi diskutoval o dalších tématech týkajících se dnešní politické scény, jako je například členství ČR v Evropské unii, zemědělské dotace či kauza bývalého usvědčeného poslance Feriho. Bylo určitě zajímavé poslechnout si názory od takto zkušeného senátora. 

Překvapila mě informace, že Beneš Hitlerovi nabídnul pohraničí a jak špatná byla Benešova zahraniční politika. Je zajímavé, že ho pan Czernin vnímá jako temnou postavu v naší historii. Do besedy by mě to ani nenapadlo, ale vlastně to po některých argumentech dává smysl. I přesto, že s některými názory pana Czernina nesouhlasím, byla beseda zajímavá.

Překvapilo mě, jaké má pan Czernin priority pro státní rozpočet - za nejdůležitější považuje obranu a bezpečnost, poté vzdělávání a na třetím místě má zdravotní péči. Zaujala mě také myšlenka, že dnešní doba je rychlejší i kvůli rychlejšímu šíření informací a jeho zkušenost, že ho často novináři kontaktují jen pár minut poté, co se nějaká informace objeví.

Jakožto studentka sexty, kterou příští rok čeká politologický seminář, mi beseda ujasnila, že výběr semináře byla správná volba. Ukázala mi, jaké témata se na těchto besedách probírají, a pomohla mi s nápady na dotazy na budoucí besedy v rámci semináře. Téma politologie a historie mě velice zajímá, takže se mi líbila kombinace obojích témat ze strany dotazů, ale i plynulé přechody do historie, kterou nám pan Czernin přibížil. Také mě zaujal pohled pana Czernina na budoucnost české politiky, tedy konkrétně koalice SPOLU.


Děkujeme panu Czerninovi za zajímavou  besedu.

 Autorka: Antonie Fraňková (7.MB)

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Martin Fér

Mgr. Martin Fér (*1974), evangelický farář, senior Poděbradského seniorátu Českobratrské církve evangelické a autor portálu biblehrou.cz, absolvoval v roce 1993.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.