Projekt EU Factory a třída 3TA v Bruselu

Projekt EU Factory a třída 3TA v Bruselu

Na sklonku minulého roku naše škola dostala nabídku zúčastnit se pilotního projektu Evropské komise EU-Factory, který si klade za cíl představit mladým Evropanům ve věku 13-14 let továrnu zvanou Evropská unie.

Projektu se zúčastní vždy jedna škola za členský stát, jejíž studenti  se učí mezinárodní spolupráci se studenty z jiné členské země. Naší škole byly za partnery vybrány studentky irské střední školy. A tak se třída 3TA začátkem února vydala do Bruselu.

V průběhu animovaného dopoledne se účastníci dozvěděli informace o historii EU, o jejích klíčových institucích, představili si čelné představitele a zamysleli se nad budoucností celého kolosu Evropské unie. Při jednotlivých aktivitách museli komunikovat v cizím jazyce, bohužel vítězila spíše angličtina, i když původní zadání znělo komunikace bude probíhat ve francouzštině.

Během pobytu zbyla i chvilka k návštěvě Atomia, jehož důležitost Bruselané přirovnávají k Eiffelově věži v Paříži, a samozřejmě k nezbytnému nákupu belgických pralinek.

Chtěla bych na tomto místě poděkovat všem studentům tercie A, kteří svým kladným a aktivním přístupem výborně reprezentovali školu na půdě Evropské komise.

                                                                                                            Lucie Prokešová

Ve čtvrtek 3.února se naše třída 3TA s paní profesorkou Prokešovou a Drahotovou vydala na krátký výlet do Bruselu, jehož hlavní náplní byla návštěva Evropské komise.

Sešli jsme se brzo ráno a čekali na vlak, kterým jsme se měli dopravit do Prahy na  Hl.nádraží a později autobusem na letiště Ruzyně. Po dalších 2 hodinách čekání, které nám docela rychle ubíhaly, jsme nastoupili do letadla a vzlétli. Po šťastném příletu do Bruselu na nás čekal pan autobusák. Z letiště  nás odvezl do hotelu Astrid, kde jsme byli ubytováni.

Poté jsme šli do centra města.Viděli jsme náměstí – La Grand-Place , sošku Manneken-Pis nebo-li Čůrajícího panáčka a hodně hezkých obchodů, nejen s pralinkami. Dostali jsme hodinový rozchod, většina z nás si  šla koupit suvenýry, ale někteří ochutnali  místní jídlo, nebo šli do kavárny.

Po krátkém odpočinku v hotelu nás čekal výlet do Atomia, kam jsme jeli metrem.V Atomiu jsme mohli zhlédnout výstavu fyziky a moc se nám líbil pěkný výhled na Brusel.

Druhý den jsme se nasnídali a v 8.30  nás vyzvedl autobus, kterým jsme jeli do Evropské komise. Během cesty jsme viděli různé památky, např.Královský palác.V Evropské komisi jsme prošli detektorem kovů, odložili si kabáty, dostali odznáčky, podle kterých jsme se později rozdělili do skupin a náš program mohl začít. Na začátku nás a irskou dívčí školu přivítaly zaměstnankyně Evropské komise, které organizovaly náš program. Rozdělili jsme se asi do sedmi skupin a zodpovídali otázky o EU na základě krátkého filmu a vlastních znalostí .Pracovali jsme s fotografiemi osobností z institucí EU. Dozvěděli jsme se, jak funguje Evropská komise, parlament a rada a jak EU může ovlivňovat výrobu např. i hraček pro děti. Každý z nás odpověděl na dvě otázky týkající se budoucnosti Evropské unie. Po půlhodinové pauze nás čekali úkoly ve skupinkách s Irkami, založené na vzájemné komunikaci.Tyto aktivity byly velmi zajímavé např.: Postavit co nejvyšší věž z dřevěných kostiček, přejít minové pole...

Od Evropské komise jsme dostali dárky (reflexní vestu, pláštěnku…).Na závěr jsme šli na společný oběd s irskou školou. Odpoledne jsme ještě nakoupili pár suvenýrů a odjeli na letiště. Kolem 23 hodiny jsme dorazili zpět domů.

Všem se tento výlet líbil. Program v Evropské komisi byl zábavný a také jsme se hodně dozvěděli. Mluvili jsme převážně anglicky. Francouzštinu jsme bohužel použili jen při nakupování a v hotelu.

Z Belgie jsme si odvezli plno zážitků (a pralinek :D).

                                                                                      Barbora Homolová a Tijana Kojičová

 

 

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Pavel Zdražil

Absolvoval v roce 1984.

Narodil se 11. 9. 1965 v Městci Králové. Pochází z kantorské rodiny (dědeček – učitel, malíř a sochař G. R. Holeček),

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

09.11.2021

O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz.  Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.

celý článek
21.11.2021

Druhá letošní alumni beseda, na niž přijal pozvání soudce Nejvyššího správního soudu ČR prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D., musela být z důvodů na straně našeho hosta ZRUŠENA. Omlouváme se všem, kteří s ní na středeční večer počítali. Máme alespoň příslib, že se uskuteční v náhradním termínu 27. ledna 2022.

celý článek
06.11.2021

V pátek 5.11. se pro naši školu rozeběhl nový ročník SFL (Středoškolská futsalová liga), který byl v loňském roce z covidových důvodů zrušen. Po poměrně dlouhé pauze jsme si tak mohli zahrát futsal a změřit síly s konkurenčními školami. Los nás poslal do poděbradské skupiny, kde jsme narazili na HŠ Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Ve čtyřčlenné skupině se hrálo systémem každý s každým, první a druhý tým postupoval do 2. kola.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu