Návštěva Kirkby

Návštěva Kirkby

V týdnu od 16.6.-24.6. navštívili studenti naší školy partnerskou Grammar School v Kirkby Stephen. O průběhu výměnného pobytu informuje Kristýna Kutnarová.


Jezděte vlevo. Pijte čaj. Přesuňte si hodinky o šedesát minut dozadu. Anebo se mě poslední dobou nesnažte přesvědčit, že bych se o vás měla jakkoli zajímat.

Městečko Kirkby Stephen, Cumbria, Velká Británie. Říkají tomu červen, ale z nebe se bez ustání snáší studené spršky vody a do jezera smíte jenom v neoprenu. Ne že by příliš chránil před chladem. (Ano, naučila jsem se konverzaci o počasí.) A když na chvíli zavřete oči, není těžké si představit, že tohle je váš skutečný život. Žijete v malebném cihlovém domečku ve vesnici pár kilometrů od města, obklopené nekonečnými zelenými pastvinami. (Těžko říct, kolik britských ovcí připadá na jednoho Angličana.) Každé ráno vás až u dveří vyzvedne autobus a odveze vás do školy zvané Grammar School (něco na způsob našeho gymnázia), kde jste povinni nosit rozkošnou školní uniformu a chodit na hodiny jako je vaření. Ale pak se bohužel proberete a uvědomíte si, že se jedná jenom o studentskou výměnu, jež je každodennímu životu dost vzdálená. Už kvůli turistickým výletům – kdybyste se v Yorku pořádně rozhlédli (což jsem neudělala), nejspíš byste zjistili, že se jedná o nádherné město, a to samé platí i o Carlislu (jehož hlavním tahounem byla ale určitě nákupní centra). Nelze ale zapomenout ani na tři dny v Lake District. Těžko říct, jestli jsou Britové víc sportovně založení než Češi, ale rozhodně se tak chovají. Ale i při aktivitách jako je jízda na kajaku nebo na raftu (tzn. zoufalá snaha udržet se na jednom z barelů, z nichž se vaše skupina ještě zoufaleji snažila vyrobit raft) vám sebemenší stížnosti váznou v hrdle při pohledu na okolní krajinu. Nebo je to možná anglickým vzduchem? Či, což je nejpravděpodobnější, lidmi. Na konci jsme se každopádně všichni shodli, že se to celé zdálo jako mnohem delší doba než jediný týden. Sama jsem si v podstatě nevzpomínala, kým jsem byla kdysi dávno v Česku.

A v závěru bych chtěla poděkovat tomuto článku, že mi taky trochu zkrátil čas do doby, kdy se budu moct přestěhovat do Británie.

Kristýna Kutnarová

P. S. Omlouvám se, jestli jsem měla napsat víc holých faktů a míň sentimentálních keců a rádobyuměleckých obratů. Ale můžu to klidně celé předělat.

d

Aktuální informace

19.01.2022

Oznamujeme nový termín besedy se soudcem prof. Zdeňkem Kühnem, významným absolventem naší školy. Akce se překládá na 24. únor 2022. Děkujeme za pochopení.

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narodil se 7. 9. 1932 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

08.01.2022

Pro lyžaře neexistuje větší pohroma, než vytrvalý déšť! To si v praxi ověřili studenti na prvním lyžařském kurzu v Rokytnici nad Jizerou.  Nic ale není tak hrozné a ještě že na světě existují zázraky!

V neděli 2. ledna 2022 vyrazila skupina studentů 7MB a 4.A na hory. Byť byla sněhová situace během Vánoc příznivá, vytrvalý déšť okolo Silvestra, hodně podmínky pro lyžování pozměnil. 

celý článek
03.01.2022

V průběhu prosince proběhla soutěž v konverzaci v anglickém jazyce. Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích, všichni zájemci o soutěž nejprve napsali poslechový test, na základě jehož výsledků se ti nejlepší utkali v ústní části. Vítěz každé kategorie bude reprezentovat školu v okresním kole v Poděbradech. Letošní ročník přinesl zajímavé výsledky

celý článek
07.01.2022
Vzhledem k hygienické situaci jsme se rozhodli nejbližší Den otevřených dveří převést do on-line podoby. Je jasné, že jak pro školu, tak pro uchazeče a jejich rodiče, je předání potřebných informací o škole samotné, školním vzdělávacím programu a zejména o podobě přijímacích zkoušek a kritériích pro přijetí, naprosto zásadní a veledůležité. 
 

Den otevřených dveří v on-line podobě

DOD se bude konat ve středu 12. 1. 2022 v době od 17:30 do 19:00 hod.
 
DOD bude probíhat formou společné schůzky v prostředí Google Meet. 
Adresa schůzky je
Pro úspěšné přihlášení je nutné použít osobní GMail účet.
 
Program DOD bude rozdělen do tří obsahově shodných bloků s trváním 30 minut. Jejich začátky budou v 17:30, 18:00 a 18:30. V úvodu každé půlhodinky zazní informace vedení školy a zbytek času bude věnován dotazům.
celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu