4. aktivita frankofonního klubu

4. aktivita frankofonního klubu

Po krátké odmlce se znovu probudil frankofonní klub, který má za úkol přiblížit studentům francouzštiny frankofonní svět z jiného úhlu, než jak se s ním setkávají při běžných hodinách francouzštiny. Využili jsme kontaktů a nabídek od našich partnerských subjektů a čtvrtou aktivitu rozdělili na dva samostatné bloky. V dubnu dostali žáci primy A a tercie A příležitost pracovat s paní Daniele Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. V květnu se potom žáci sekundy A zúčastnili projektu „Cinéma a l´école“ zorganizovaného Francouzským velvyslanectvím v Praze ve spolupráci se sdružením GREF, Učitelé bez hranic. Součástí tohoto projektu byl i seminář pro vyučující francouzštiny z Gymnázia Nymburk a okolí, kde si vyzkoušeli různé techniky, jak pracovat s filmem v hodinách francouzštiny.

V úterý 26.4.2011 se francouzštináři z 1PA zúčastnili frankofonního projektu o Kanadě s paní Daniele Geffroy z univerzity v Hradci Králové. Byli jsme rozděleni do skupin po dvou či třech, hledali jsme informace o různých zvířátkách z Kanady a francouzsky jsme o nich mluvili. Také jsme si prohlíželi obrázky z knížky o Kanadě (zajímavou přírodu, domy a města ). Naučili jsme se nová slovíčka zvířat např.: l'ours. Projekt se nám všem určitě líbil.     Jitka Hošková, 1PA

  V úterý 26.4. za námi přijela paní Daniele Geffroy a ,,cestovala,, s námi po Kanadě se zaměřením na Quebec. Zjistili jsme, kdo byl prvním obyvatelem Quebecu, kdo tam žil před sto lety a kdo tam žije dnes. Přišly jsme na to, že se tam nemluví jen Anglicky, ale i a především francouzsky. Objevovali jsme vodní i suchozemské tvory, kteří tam žijí, a floru, která se liší se zeměpisnou polohou. Paní Geffroy nás vše učila zábavnou formou a proto si každý osvojil několik nových slovíček, které v budoucnu budeme potřebovat. Škoda jen, že jsme takto strávili pouze jednu vyučovací hodinu....                                                             Barbora Hořínková, 3TA

  Ve čtvrtek 19.května se celý den nesl ve znamení francouzštiny.Svou návštěvou nás poctila paní Jacqueline Clerfeuille, která se nám celou tu dobu aktivně věnovala a snažila se, abychom se nenudili.Na začátku našeho setkání se představila a vysvětlovala nám,co má s námi za úmysly a zapojovala nás do celého dění. Společně jsme popisovali plakát k filmu Kirikou a čarodějnice (Kirikou et la Sorcière) a zatančili jsme si na úvodní znělku tohoto animovaného francouzského filmu.Po menší přestávce jsme se rozhodli, že si celý film pustíme.Všichni jsme se mu snažili porozumět a většině z nás se to i částečně povedlo.Po skončení filmu nám byly rozdány různé pracovní listy a obrázky, s kterými jsme pracovali až do úplného konce. Nám osobně se tento krátký, ale přesto velmi přínosný kurz líbil a hodnotily bychom ho převážně kladně, protože zábavná konverzace, film a následné aktivity s rodilým mluvčím v doprovodu s našimi vyučujícími jsou opravdu úžasnou zkušeností a příležitostí, za kterou děkujeme.Příjemně jsme se bavili a myslíme si, že účel této návštěvy byl splněn na jedničku.   Michaela Bacílková a Tereza Pěničková, 2SA  

 

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Mirek Smíšek

Mirek Smíšek OBE (2. 2. 1925-19. 5. 2013), český rodák a světově proslulý keramik, studoval po krátký čas na (tehdy Reálném) Gymnáziu Nymburk.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smetanovy opery v Národním divadle

12. květen 1903

U příležitosti výročí úmrtí Bedřicha Smetany (…12. 5. 1884) uvedlo Národní divadlo v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice cyklus Smetanových oper, jimiž počíná skutečná česká národní opera. 

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
05.10.2021

Po nucené roční covidové odmlce se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu