Historiáda 2011 v Kutné Hoře

28.04.2011
Historiáda 2011 v Kutné Hoře

Historiáda je tradiční dvoudenní dějepisná soutěž čtyřčlenných badatelských školních týmů. Za každou školu se jí může účastnit tým složený ze zástupců každého ročníku nižšího gymnázia (tj. jeden za primy, jeden za sekundy, jeden tercián a jeden z kvarty, pohlaví pochopitelně není určující).

V letošním roce se uskuteční již XV. ročník Historiády. Hostit jej bude Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře ve čtvrtek a pátek 28. a 29. dubna 2011. Barvy Gymnázia Nymburk vyrazí hájit čtyřčlenný tým složený z nejlepších historiků nižšího gymnázia. Vybráni do něj byli: Vojtěch Vejvoda (1PA), Vít Špicar (2SA), Bořivoj Kolář (3TB) a Adéla Havelková (4KA). Jako pedagogický doprovod jim bude sekundovat prof. Miroslav Soukup, kterého následně ve čtvrtek večer vystřídá paní prof. Renáta Trtíková.

V posledních ročnících soutěže Historiáda soutěží dohromady zástupci víceletých gymnázií s týmy ZŠ, v minulosti byly soutěže obou typů škol odděleny. Úkoly, které musí "dějezpytní mendíci" (soutěžící) správně vyřešit, jsou voleny převážně z české historie. Dobře se jim ale při Historiádě hodí i znalosti antiky, světových dějin, dějin umění a pomocných věd historických. Mimo to se uplatní i postřeh, logické myšlení, kombinanční schopnosti, samostatnost úsudku i týmová spolupráce. Součástí jsou i praktické úkoly v terénu (historickém objektu či místě, do nějž jsou dějiny obzvláště silně zapsány). Myšleno je i na program pro doprovázející "bakaláře" (pedagogický dozor jednotlivých týmů). Pro ně jsou rovněž připraveny zajímavé exkurze, didaktický seminář k některému tématu/období a další pestrý program. Z Historiády zkrátka každý odjíždí něčím obohacen. Soutěžící si totiž obvykle cení více zkušeností nabytých při Historiádě, než úspěchu a medailového umístění, které je obvykle vykoupeno nejen mimořádným nasazením během dvou soutěžních dní a notnou dávkou štěstí, ale především tvrdou, dlouhodobou a cílenou přípravou už od začátku školního roku. Historiádu oficiálně pořádá Agentura Hobit Mgr. Ivana Bauera společně se školou, která daný ročník soutěže hostí. Mgr. Ivan Bauer, zakladatel, hlavní organizátor a "duše" Historiády, je gymnaziálním profesorem s aprobací dějepis a pedagogika. Byl zaměstnán také v památkové péči a kromě svého působení t.č. na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře pracuje i jako pedagog volného času právě v agentuře Hobit, kterou sám založil. Svým působením v profesním životě i ve volném čase propaguje historii a její poznávání jako skutečně málokdo.

Informace o zapojení naší školy do předchozích ročníků soutěže: Svitavy 2006 a Opava 2007. XIV. ročník Historiády v roce 2010 hostilo naše Gymnázium Nymburk.

Zdroj: Webstránka Agentury Hobit Mgr. Ivana Bauera
ikonaHistoriáda 2011 - Zvadlo

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: