Národní setkání k matematické gramotnosti

06.04.2011

Ve středu 6. dubna se konalo v ústředí České školní inspekce v Praze národní setkání k výsledkům inspekční činnosti v oblasti matematické gramotnosti. Jednalo se již o druhé podobnou akci v režii ČŠI, tou první bylo setkání, které hodnotilo výsledky inspekčního šetření školních vzdělávacích programů.

Tzv. matematická gramotnost je jedním ze žhavých témat, které úzce souvisí se sledovaným poklesem výsledků českých žáků v mezinárodních testech (PISA, TIMMS). Nejlepších výsledků dosahovali ve všech podobných šetření žáci víceletých gymnázií, i když i mezi nimi jde pozorovat poměrně velké rozdíly. Výsledky jiných typů škol byly mnohdy hodně kritické. Je potěšitelné, že si i naše gymnázium přes výrazně nepříznivý demografický vývoj a stále se zužující okruh potenciálních uchazečů o studium dokáže udržet potřebnou kvalitu.

Přesto setkání splnilo očekávání účastníků pouze z části. To potřebné – tedy konkrétní zjištění, komentáře k nim a návrh kroků, které by vedly k nápravě, se přítomní nedozvěděli… Podle slov ústřední školní inspektorky paní Olgy Hofmannové to překračuje rámec působnosti inspekce. S inspekční zprávou je možné se seznámit na stránkách České školní inspekce.

Absolvovala v roce 1941 s rodným příjmením Leišová.

Narodila se 19. 1. 1922 ve Všejanech a zemřela v r. 1985 v Praze.

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora.