Slavnostní ceremoniál s Annou Radochovou, laureátkou ceny České hlavičky 2023

Slavnostní ceremoniál s Annou Radochovou, laureátkou ceny České hlavičky 2023

V pondělí 20. listopadu 2023 se v době sedmé vyučovací hodiny ve vestibulu školy konal slavnostní ceremoniál s Annou Radochovou, laureátkou ceny České hlavičky 2023. Anna maturovala na naší škole v květnu 2023 v rámci třídy 8OA. Se svou maturitní prací, která byla zároveň napsána jako sočka, byla nominována do soutěže, v níž se každoročně oceňuje v rámci ČR pouhých šest nejnadanějších středoškoláků v šesti kategoriích. A v letošním 17. ročníku Českých hlaviček byla cena A. Radochové udělena jako historicky vůbec prvnímu absolventovi Hrabalova gymnázia.

Anna Radochová se ucházela o cenu (v kategorii) UNIVERSUM, kterou zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta UK a která v Českých hlavičkách zastupuje vědní oblast nazvanou Člověk a exaktní vědy. 

Ceremoniál ve škole zahájila prof. Radka Mlázovská z Talent týmu, která přivítala nejen laureátku ceny, ale také všechny ostatní, které do vestibulu přivedl nejen zájem o soutěž, ale třeba též osobní sympatie k oceněné absolventce. Následovala projekce sestřihu z pořadu ČT z galavečera, kde se ceny České hlavičky 2023 v říjnu v Brně předávaly. Pořad odvysílal v sobotu kanál ČT2. Program pokračoval slavnostní promluvou paní prof. Ilony Drahotové (ta zastupovala v tento den ve škole nepřítomného pana ředitele). Laureátka ceny, která v současné době už studuje fyziku se zaměřením na vzdělávání na MatFyzu v Praze, dostala od naší školy vedle krásné kytice i pamětní medaili vydanou k stému výročí založení školy. Tou obvykle oceňujeme ty vůbec nejzasloužilejší absolventy, na které jsme moc pyšní. A Anna Radochová se mezi takové zařadila prakticky ihned po složení zkoušky dospělosti.

Vybraní zájemci z FyS, Badatelského klubu na NG, Klubu moderní historie nebo pisatelů středoškolské odborné činnosti (SOČ) či účastníků Otevřené vědy se pak přesunuli do blízké knihovny CJL, kde 8. hodinu pokračovala beseda s A. Radochovou o jejích zkušenostech s mimoškolními aktivitami, kterým se při studiu stihla věnovat a které ji posunuly nejen odborně a profesně, ale i osobně a osobnostně. Mezi nimi obzvláštní roli hrály DofE a Otevřená věda, kde se celý rok v laboratoři věnovala zkoumání nově syntetizovaných kapalných krystalů, které jsou navíc fotosenzitivní. A právě za tento výzkum získala symbolickou sošku Českou hlavičku. Tu nám do školy nejen přivezla ukázat, ale dokonce ji nechala i kolovat.

K prestižnímu ocenění (které si dovolujeme přirovnat k jakési české středoškolské obdobě Nobelovy ceny) Aničce srdečně blahopřejeme a doufáme, že jí fyzika bude bavit i dále.

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. Viktor Boháč

Absolvoval v roce 1922.

Narodil se 16. 10. 1904. V r. 1930 se oženil a měl dva syny a dceru. V r. 1936 se stal ředitelem lázní Velichovek a později ředitelem sanatoria v Dobříši.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel F. J. Studnička

21. únor 1903

F. J. Studnička – vysokoškolský profesor na pražské technice a univerzitě – byl autorem základní práce O determinantech, třísvazkové Vyšší matematiky a dalších děl.

Nejčtenější

05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
17.02.2024

„Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný.“ 

Čistou parafrází lze zhodnotit průběh počasí na našem lyžařském kurzu v Rokytnici.  Nás to ale nezlomilo! Pro zvídavé čtenáře přinášíme krátké pojednání  a několik fotografií pro představu „vodnického lyžáku“.

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.