Prázdninové čtení - Zaniklé rybníky v okolí Chleb
K letnímu prázdninovému čtení doporučujeme kvalifikační práci z oboru historické geografie našeho regionu - o zaniklé rybniční soustavě v okolí vsi Chleby severně od Nymburka. Nymbursko bylo stejně jako v období 17. století také Poděbradsko poměrně hustě pokryto rybníky! Pokud jste někdy navštívili Třeboňskou pánev, nebudete potřebovat ani moc fantazie.
54 stránek prázdninového čtení o našem regionu v minulých staletích umožňuje nyní veřejně přístupná 31. května úspěšně obhájená bakalářská práce z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem našeho absolventa Bc. Petra Červinky. V repozitáři akademických prací UJEP stačí vybrat "Kvalifikační práce" a zadat příjmení studenta "Červinka". Mezi 11 nalezenými výsledky už není obtížné zvolit správnou variantu. Zcela dole na stránce je pak ke stažení plný text práce v PDF (5,72 MB), a pro hlubší zájemce i hodnocení vedoucího a také posudek oponenta bakalářky.
Protože jde o práci geografickou a nikoliv jen historickou, předpokládá se v každé bakalářce na základě zjištěných skutečností také nějaká další úvaha nebo projekt pro současnost a budoucnost. Autor práce s tímto vědomím navrhl na území dřívějšího Rašovského rybníka vybudovat tzv. suchý polder pro případ povodní (záplavy) na říčce Mrlině. Technické řešení má několik variant provedení a je dokumentováno i mapovou přílohou.
Zájem pisatele o historickou limnologii (tedy geografickou vědu o stojaté vodě na pevnině) začal již na našem gymnáziu, kdy se mu podařilo geografickými metodami a terénním výzkumem rekonstruovat rozsah a polohu Bobnického a Chlebského rybníka. Svůj výzkum shrnul v práci SOČ s níž zvítězil ve svém oboru v krajském kole a na celostátní přehlídce 39. ročníku Středoškolské odborné činnosti v roce 2017 v Boskovicích skončil na šestém místě.
Nesmíme zapomenout ani na recenzovaný článek v regionálním odborném časopise Vlastivědný zpravodaj Polabí (svazek 49, ročník 2018), kde byla sočka ve zkrácené podobě otištěna.