Konec dubna a naši významní absolventi

Konec dubna a naši významní absolventi
https:www.marjon.ac.ukmedia2018-website-images-gdpralumnialumni-header-1.jpg

Na konci dubna se můžete setkat se dvěma našimi významnými absolventy - na besedě v Podkroví radnice v Lysé nad Labem a na koncertě šansonů v toleranční evangelické modlitebně v Hořátvi.

Místopředseda Akademie věd ČR pro oblast věd o neživé přírodě prof. Jan Řídký, DrSc., bude hostem besedy v Podkroví radnice města Lysé nad Labem ve středu 26. dubna 2023 od 18 hodin. Besedu organizuje Městská knihovna Lysá nad Labem a nese název "Lysá nad Labem - rodiště významných fyziků". Vstup volný. Prof. Řídký je lyským rodákem a absolventem nymburského gymnázia, kde odmaturoval roku 1970. Vystudoval fyziku a fyzice elementárních částic a kosmickému záření se věnuje celou svou vědeckou kariéru. Akademicky působí na dvou univerzitách. (16. května 2023 s ním budeme mít alumni besedu v Městské knihovně v Nymburce.)

Předposlední dubnový den můžete opět slyšet přední českou šansoniérku Martu Balejovou, kterou bude na koncertě od 18 hodin v hořátevském evangelickém kostele bez věže a s velmi neobvyklým vnitřním uspořádáním lavic doprovázet pianista Radim Linhart. Koncert naší vynikající absolventky (maturovala v roce 1972 s příjmením Fuglová) pořádá Obec Hořátev a zazní při ní "Slavné české a francouzské šansony". Vstupné dobrovolné.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.