Kinotáčky aneb setkání s Janem Jelínkem

Kinotáčky aneb setkání s Janem Jelínkem

Ve čtvrtek 15.června nabídly Kinotáčky v Kině Sokol další besedu se zajímavou osobností. Tentokrát byl pozvanou osobností absolvent naší školy, novinář, spisovatel a dokumentarista Jan Jelínek. Možnosti povídat si s významným hostem využily členky Klubu moderní historie.

Jan Jelínek se narodil v Praze v roce 1940. Jeho maminka byla židovského původu. Aby nemusela nastoupit do transportu do Terezína, ukryl ji Janův tatínek v domě svého otce na Pelhřimovsku. Ukrývala se tam až do konce války. Spolu s ní i Jan, proto je vlastně "ukrývaným dítětem". Krátce po válce Janův tatínek zemřel. Maminka koupila v Nymburce dům od Františka Picka, který se chystal odjet s rodinou do Izraele. Tak se příběh Jana Jelínka protnul s příběhem rodiny Pickových, který odhalili členové Klubu moderní historie v roce 2021. Proto se členky klubu na setkání moc těšily.

Užily jsme si téměř dvě hodiny poutavého vyprávění o životě ve dvou totalitách. Pan Jelínek bere svůj život s nadhledem a pozitivitou. Své mnohdy smutné vyprávění prokládal vtipnými historkami či židovskou anekdotou. Překvapivý byl osud jeho příbuzných, kteří byli zavražděni v Kalevi-Liiva. Zaujalo nás i jeho vyprávění o práci v médiích za komunismu. Milou chvilkou pro nás byla i možnost krátce si popovídat se sestrou pana Jelínka, která vzpomínala, jak jako malá skákala po matracích se Zuzanou Pickovou.

Moc jsme si setkání a povídání užily a doufáme, že budeme mít šanci setkání zopakovat v rámci našeho Klubu moderní historie a doptat se na momenty, na které v kině nezbyl čas.

Děkujeme za příjemné setkání!

 

Sára, Antonie, Bára a Johana

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.