Studijní pobyt v Polsku

15.09.2019
Studijní pobyt v  Polsku

V termínu 15. - 21.9. 2019 jsem se zúčastnil zahraničního studijního pobytu v Polsku v rámci Globálního rozvojového vzdělávání (GRV). Studijní pobyt byl organizován Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV), jehož dva zástupci byli našimi průvodci, překladateli a celkově se starali o to, aby celá naše cesta proběhla bez problémů, což se jim podařilo a zato jim patří velké díky. 

Naše skupina byla dále tvořena 12 členy (šlo o učitele, ředitele a zástupce ředitelů z různých typů škol napříč Českou republikou).  Během pěti pracovních dnů jsme absolvovali velmi pestrý program, který se z velké části odehrával ve Varšavě a jeden den probíhal v Krakově. V Krakově jsem absolvovali  tři setkání se zástupci třech různých organizací (FairTrade Poland, Buy Responsibily, Open Plan). Během těchto setkání nám jejich zástupci představili tyto organizace a jejich konkrétní působení v Polsku za účelem GRV včetně konkrétních akcí, které pořádají pro školy a výukových materiálů, které vytvářejí. Ve Varšavě jsme během týdne navštívili také několik organizací, které usilují o implementací GRV do vzdělávání v Polsku. Jednalo se o následující organizace: Education for Democracy, Amnesty International Poland, Center for Citizenship Education. Návštěva zmíněných organizací probíhala v obdobném duchu jako v Krakově. Mimo to jsme měli možnost navštívit Centrum pro rozvoj vzdělávání v Polsku (obdobu NIDV), které spadá pod Ministerstvo školství. Zde jsem měli mimo jiné možnost diskutovat s učiteli a koordinátory GRV.  Dále jsme navštívili dvě školy. Státní střední školu (ekvivalent našeho gymnázia/ lycea), kde jsme měli možnost vidět implementaci GRV do hodiny zeměpisu a soukromou základní školu EduLab, kde nám vybraní studenti a ředitel školy představili projekty, které v rámci GRV realizují a také celou budovu školy. Během pobytu jsme také absolvovali prohlídku muzea Polin, které mapuje historii polských Židů. Po prohlídce následovala diskuze  s lektorkou výukových programů pro školy v tomto muzeu. Během celého týdne jsme měli možnost získat mnoho zajímavých námětů k realizaci témat GRV do výuky. Program, který nám zajistili kolegové z Polska byl velmi zajímavý a výborně připravený.

 

Tomáš Barančík

Zobrazeno: 266x

Aktuální informace

18.11.2019

Beseda s významnou absolventkou školy, se uskuteční ve středu 11. prosince 2019 od 18 hodinPodrobnosti

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 9 %
Vcelku dobré 22 %
Nic moc... 16 %
Hrůza! 53 %
Celkový počet hlasů: 308
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.

Nejčtenější

30.10.2019

Listopadová beseda s prof. PhDr. Karlem Rýdlem, CSc., významným absolventem naší školy, děkanem FF Univerzity Pardubice, se koná v učebně č. 2 v přízemí školy ve středu 6. listopadu 2019 od 17 hodin. Setkání je otevřené všem absolventům, učitelům, studentům i dalším zájemcům.

celý článek
23.10.2019

23. října 2019 se žáci kvart a vyššího gymnázia zúčastnili v nymburském kině programu KINOPŘÍBĚHY – ČTYŘI PŘÍBĚHY REVOLUCE. Studenti měli možnost seznámit se prostřednictvím videoukázek z portálu Paměť národa se vzpomínkami čtyř pamětníků a tím, jak prožívali a vnímali sametovou revoluci. Mezi ně patřili jak zástupce tehdejší komunistické strany, příslušník Státní bezpečnosti, tak organizátoři i účastníci studentské demonstrace konané 17. listopadu 1989.

celý článek
09.11.2019

Jak už se tak většinou stává, za zásluhy býváte odměněni, tak i naši úspěšní účastníci stříbrné úrovně DofE se dočkali svého ocenění a předávání medailí. Ceremonie se konala ve středu 6. listopadu od 14:00 ve Vlasteneckém sále známého pražského Karolina.

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.