Studijní pobyt v Polsku

15.09.2019
Studijní pobyt v  Polsku

V termínu 15. - 21.9. 2019 jsem se zúčastnil zahraničního studijního pobytu v Polsku v rámci Globálního rozvojového vzdělávání (GRV). Studijní pobyt byl organizován Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV), jehož dva zástupci byli našimi průvodci, překladateli a celkově se starali o to, aby celá naše cesta proběhla bez problémů, což se jim podařilo a zato jim patří velké díky. 

Naše skupina byla dále tvořena 12 členy (šlo o učitele, ředitele a zástupce ředitelů z různých typů škol napříč Českou republikou).  Během pěti pracovních dnů jsme absolvovali velmi pestrý program, který se z velké části odehrával ve Varšavě a jeden den probíhal v Krakově. V Krakově jsem absolvovali  tři setkání se zástupci třech různých organizací (FairTrade Poland, Buy Responsibily, Open Plan). Během těchto setkání nám jejich zástupci představili tyto organizace a jejich konkrétní působení v Polsku za účelem GRV včetně konkrétních akcí, které pořádají pro školy a výukových materiálů, které vytvářejí. Ve Varšavě jsme během týdne navštívili také několik organizací, které usilují o implementací GRV do vzdělávání v Polsku. Jednalo se o následující organizace: Education for Democracy, Amnesty International Poland, Center for Citizenship Education. Návštěva zmíněných organizací probíhala v obdobném duchu jako v Krakově. Mimo to jsme měli možnost navštívit Centrum pro rozvoj vzdělávání v Polsku (obdobu NIDV), které spadá pod Ministerstvo školství. Zde jsem měli mimo jiné možnost diskutovat s učiteli a koordinátory GRV.  Dále jsme navštívili dvě školy. Státní střední školu (ekvivalent našeho gymnázia/ lycea), kde jsme měli možnost vidět implementaci GRV do hodiny zeměpisu a soukromou základní školu EduLab, kde nám vybraní studenti a ředitel školy představili projekty, které v rámci GRV realizují a také celou budovu školy. Během pobytu jsme také absolvovali prohlídku muzea Polin, které mapuje historii polských Židů. Po prohlídce následovala diskuze  s lektorkou výukových programů pro školy v tomto muzeu. Během celého týdne jsme měli možnost získat mnoho zajímavých námětů k realizaci témat GRV do výuky. Program, který nám zajistili kolegové z Polska byl velmi zajímavý a výborně připravený.

 

Tomáš Barančík

Zobrazeno: 5103x

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Krajinské výstavy

Červen 1903

Na počátku léta byly v Čechách zahájeny tři významné krajinské výstavy, jež měly představit příslušné kraje, jejich zvláštnosti v oblasti hospodářské, kulturní i společenské.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.