Návštěva Archivu bezpečnostních složek

Návštěva Archivu bezpečnostních složek

Ve čtvrtek 18. října se studenti předmaturitního a maturitního ročníku, kteří v letošním roce navštěvují dějepisný seminář, vydali na exkurzi do pražského Archivu bezpečnostních složek, konkrétně do pracoviště na Branickém náměstí.

V archivu jsme se dozvěděli o poslání archivů obecně a byli jsme seznámeni přímo s činností Archivu bezpečnostních složek. Na příkladu z roku 1974, kdy loutkaře a jeho pomocníky Státní Bezpečnost zatkla, vyslýchala a nakonec i odsoudila kvůli zakomponování protirežimních názorů do jejich loutkového vystoupení, nám byly přiblíženy události moderních československých dějin a praktiky StB. Dostali jsme k nahlédnutí přímo oficiální dokumenty o tomhle případu. Na základě toho jsme posuzovali, co se stalo. Text jsme pečlivě prostudovali a debatovali jsme o něm. Také nám byla nastíněna problematika spolupráce s StB. V druhé části exkurze jsme prozkoumali celou budovu, podívali jsme se například na to, jak se  opravují poničené dokumenty, jak se udržují a i jak se skladují.

Myslím, že můžu říct, že jsme si exkurzi užili, a za všechny studenty chci poděkovat panu profesorovi Barančíkovi, že nám tuto exkurzi umožnil.

L. Dvořáková, 7MB

Zobrazeno: 10506x

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

P. Angelik František Fišer, OP

P. Angelik František Fišer, OP (4. 2. 1926-1. 2. 1983), teolog, historik, překladatel Bible, tramp s přezdívkou Rancher a zakladatel RANCHE 7D na úpatí Jedlové v Lužických horách, absolvoval v roce 1948.

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

20.07.2026

Stále lepší gymnázium pro naše studenty i učitele! 🦸

S radostí oznamujeme, že na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce realizujeme projekt Rozvoj Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, který je financovaný z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) pod záštitou MŠMT. 🎓

Co to v praxi znamená a na co se můžete těšit?

celý článek