Ekoden 2021

26.10.2021
Ekoden 2021

Dne 26. 10. 2021 se po nucené dvouleté odmlce uskutečnil tradiční environmentální projektový den. Tentokrát byl Ekoden zaměřen na téma Voda, která patří mezi jednu z priorit v rámci trvale udržitelného rozvoje. Zúčastnily se ho opět všechny třídy NG v rozsahu čtyř vyučovacích hodin - viz přiložený program.

Primy navštívily čistírnu odpoadních vod v Nymburce, kde měly možnost seznámit se s procesem revitalizace vody ve městě. Konkrétně se dozvěděli, že velkým nešvarem jsou vlhčené ubrousky a zbytky jídla, které lidé splachují do záchodu. Také se seznámili s jednotlivými fázemi čištění vody a to jak biologické za pomocí mikroorganismů, tak chemického, kdy je z vody odstraňován např. fosfor a dusík. Vyčištěná voda je následně vypouštěna do Labe. Sekundy např. počítaly objemy těles v matematice. Dále se zabývaly tématem vody v zeměpise, českém a anglickém jazyce. Na ukázku je přiložen prac. list z českého jazyka - viz. přílohy. Tercie měly zeměpis, chemii a dvě hodiny, kdy byli studenti rozděleni podle jazyků na německý a francouzský. Jak to probíhalo, si můžete přečíst v krátkém reportu od Lucie Brablcové a Kláry Galuščákové z 3TA: O hodině zeměpisu jsme se bavili o hydrosféře a vodstvu Evropy. V hodině jsme si také pustili díl pořadu Planeta věda se zaměřením na vodu. V chemii jsme probírali oběh vody, koukali jsme na vzdělávací video NEZkreslené vědy, kde se probírala voda a již zmíněný hydrologický cyklus. Vypařování vody jsme si názorně předvedli na menším pokusu. Když měla první půlka naší třídy německý jazyk, dívali se na environmentální dokument a mluvili o řekách a mořích. Druhá půlka se učila francouzská slovíčka týkající se vody, francouzsky si povídala o formách vody v přírodě a o oběhu vody. V kvartách se v rámci fyziky zaměřili na výhody a nevýhody jaderné energetiky a to zejména ve vztahu k životnímu prostředí - viz. prac. list.  Dále kvarta B absolvovala dvě vyučovací hodiny, které kombinovaly OBV a dějepis. Výstup tohoto projektu lze shlédnout na Padletu. Naproti tomu měla kvarta A dvě hodiny francouzského a německého jazyka, kde se zaměřili na slovíčka týkající se tématu voda.  

 

Zobrazeno: 638x
Ke stažení
ikonaEkoden voda
ikonaPL Fyzika

Aktuální informace

19.01.2022

Oznamujeme nový termín besedy se soudcem prof. Zdeňkem Kühnem, významným absolventem naší školy. Akce se překládá na 24. únor 2022. Děkujeme za pochopení.

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

08.01.2022

Pro lyžaře neexistuje větší pohroma, než vytrvalý déšť! To si v praxi ověřili studenti na prvním lyžařském kurzu v Rokytnici nad Jizerou.  Nic ale není tak hrozné a ještě že na světě existují zázraky!

V neděli 2. ledna 2022 vyrazila skupina studentů 7MB a 4.A na hory. Byť byla sněhová situace během Vánoc příznivá, vytrvalý déšť okolo Silvestra, hodně podmínky pro lyžování pozměnil. 

celý článek
03.01.2022

V průběhu prosince proběhla soutěž v konverzaci v anglickém jazyce. Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích, všichni zájemci o soutěž nejprve napsali poslechový test, na základě jehož výsledků se ti nejlepší utkali v ústní části. Vítěz každé kategorie bude reprezentovat školu v okresním kole v Poděbradech. Letošní ročník přinesl zajímavé výsledky

celý článek
19.01.2022
Přídavných jmen bych k tomuto kurzu dokázal vymyslet opravdu hodně. Poslední, nezapomenutelný, pohodový a tak dále.
Závěrečný kurz zní opravdu děsivě, ale zvládnout se to dá. Poslední výšlap do toho úmorného kopce, aby se člověk najedl. Poslední vytírání, leštění, luxování a umývaní společných prostorů. To vše na člověka v rámci nostalgie dopadne. Musím ale podotknout, že jsme se s tím poprali opravdu náramně.
celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu