Ekoden 2021

26.10.2021
Ekoden 2021

Dne 26. 10. 2021 se po nucené dvouleté odmlce uskutečnil tradiční environmentální projektový den. Tentokrát byl Ekoden zaměřen na téma Voda, která patří mezi jednu z priorit v rámci trvale udržitelného rozvoje. Zúčastnily se ho opět všechny třídy NG v rozsahu čtyř vyučovacích hodin - viz přiložený program.

Primy navštívily čistírnu odpoadních vod v Nymburce, kde měly možnost seznámit se s procesem revitalizace vody ve městě. Konkrétně se dozvěděli, že velkým nešvarem jsou vlhčené ubrousky a zbytky jídla, které lidé splachují do záchodu. Také se seznámili s jednotlivými fázemi čištění vody a to jak biologické za pomocí mikroorganismů, tak chemického, kdy je z vody odstraňován např. fosfor a dusík. Vyčištěná voda je následně vypouštěna do Labe. Sekundy např. počítaly objemy těles v matematice. Dále se zabývaly tématem vody v zeměpise, českém a anglickém jazyce. Na ukázku je přiložen prac. list z českého jazyka - viz. přílohy. Tercie měly zeměpis, chemii a dvě hodiny, kdy byli studenti rozděleni podle jazyků na německý a francouzský. Jak to probíhalo, si můžete přečíst v krátkém reportu od Lucie Brablcové a Kláry Galuščákové z 3TA: O hodině zeměpisu jsme se bavili o hydrosféře a vodstvu Evropy. V hodině jsme si také pustili díl pořadu Planeta věda se zaměřením na vodu. V chemii jsme probírali oběh vody, koukali jsme na vzdělávací video NEZkreslené vědy, kde se probírala voda a již zmíněný hydrologický cyklus. Vypařování vody jsme si názorně předvedli na menším pokusu. Když měla první půlka naší třídy německý jazyk, dívali se na environmentální dokument a mluvili o řekách a mořích. Druhá půlka se učila francouzská slovíčka týkající se vody, francouzsky si povídala o formách vody v přírodě a o oběhu vody. V kvartách se v rámci fyziky zaměřili na výhody a nevýhody jaderné energetiky a to zejména ve vztahu k životnímu prostředí - viz. prac. list.  Dále kvarta B absolvovala dvě vyučovací hodiny, které kombinovaly OBV a dějepis. Výstup tohoto projektu lze shlédnout na Padletu. Naproti tomu měla kvarta A dvě hodiny francouzského a německého jazyka, kde se zaměřili na slovíčka týkající se tématu voda.  

 

Zobrazeno: 1688x
Ke stažení
ikonaEkoden voda
ikonaPL Fyzika

Aktuální informace

01.07.2022

Každé pondělí 9 - 11 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 17 %
Milton Berle 10 %
John Schaar 44 %
Napoleon Hill 13 %
Celkový počet hlasů: 107
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

27.07.2022

Prázdniny jsou ve své polovině a jako vždy touto dobou vybíráme motto, které nás bude provázet celý školní rok. Výsledné motto bude opět stanoveno podle výsledků ankety, kterou vám dnes předkládáme. Na výběr jsou opět zajímavé myšlenky zajímavých osobností. Ta, která získá největší podporu, se stane mottem našeho gymnázia.

 

Hlasovat můžete v anketě, kde jsou motta uvedena pouze jménem autora.

 

Zde jsou v plném znění: 

 

  1. Cornell Woolrich

Je lepší zemřít pro něco než žít pro nic.

  1. Wayne Gretzky 

Vždycky se snažím bruslit tam, kde puk bude, ne tam, kde byl. 

  1. Milton Berle

Pokud příležitost neklepe, postav dveře. 

  1. John Schaar

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

  1. Napoleon Hill

Nečekejte. Ten pravý čas nikdy nepřijde.

 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu