Smrt malíře Whistlera

17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler.

Původem Američan působil ponejvíce v Londýně a Paříži; po zrušení klasické formy přišel s kompozicemi, jež byly inspirovány hlavně japonskými dřevoryty. Japonské umění na rozdíl od svých současníků nenapodoboval, ale pokoušel se reprodukovat jeho nálady barevnou harmonií (Nokturno v modré s stříbrné, Aranžmá v šedé a černé). V jeho impresionisticky laděných leptech se hojně vyskytovaly motivy z Londýna a Benátek. Whistler patřil svou elegantní kresbou k průkopníkům secese. Jeho obrazy od roku 1900 bylo možno spatřit na výstavách berlínské secese.

Absolvoval v roce 1946.

Narodil se r. 1926. Jako student právnické fakulty emigroval v r. 1949, protože mu po opětném zatčení hrozilo vězení.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.