Francouzský spisovatel Bernard Friot na gymnáziu v Nymburce

Francouzský spisovatel Bernard Friot na gymnáziu v Nymburce

V pátek 22. března 2013 navštívil naši školu francouzský spisovatel Bernard Friot, jehož knížky jsou našim studentům francouzštiny důvěrně známé. Nepřijel s našimi francouzštináři pouze besedovat o životě a tvorbě spisovatele, ale připravil si praktické setkání zaměřené na vlastní tvorbu. Dvě skupiny složené ze studentů z 3TA-4KA a 5QA-6XA-7MA tvořily každá 1,5 h vlastní texty ve francouzštině, samozřejmě netradičním způsobem.

Workshop s Bernardem Friotem

V pátek 22. března se skupinka studentů z tercie a kvarty A zúčastnila velmi zajímavého setkání s francouzským autorem knih pro děti a mládež Bernardem Friotem. Čekalo na nás opravdu milé přivítání, představení některých knih a krátké ukázky z díla, které má v několika příštích dnech oficiálně vyjít.

Během druhé a třetí vyučovací hodiny, kdy jsme se autorovi představili a dozvěděli se i něco málo o něm a jeho inspiraci, jsme se sami zapojili do zajímavých aktivit. Přeložili jsme si pár francouzských slov do našeho mateřského jazyka a po zbytek programu jsme pracovali s poezií a jejím rytmem.

Vymýšleli jsme přídavná jména obyčejná i nevšední ke slovům den, dveře a dlaň. Následně se tři skupiny, které vznikly po volbě jednoho ze slov, pokusily všechna vytvořená spojení rytmicky představit zbytku třídy. Do této výzvy se aktivně zapojil i pan profesor Kotyza, což všechny opravdu mile překvapilo. Pak už jsme se přídavným jménům věnovali až do konce. Pomocí krátké charakteristiky ve dvojicích, či trojicích jsme si navzájem představili nejrůznější osoby, předměty a pocity.

Pro mě tento zážitek znamenal nejen přínos do francouzštiny, ale i příjemně strávené dvě hodiny ve škole. Myslím si, že by bylo úžasné účastnit se takovýchto setkání častěji.

Tereza Pěničková, 4KA

V pátek 22. března se studentky kvinty A, sexty A a septimy A zúčastnily workshopu s francouzským spisovatelem, Bernardem Friotem. Během dvou vyučovacích hodin jsme s panem Friotem pracovaly, což byl, alespoň pro většinu z nás, velice příjemný a nezapomenutelný zážitek. Pan Friot nás přivítal, představil se a poté jsme se ho mohly ptát  na všechno, co nás zajímá ohledně jeho knížek, povolání… Ze začátku jsme nesměle pokukovaly jedna po druhé, ale poté se atomosféra uvolnila a přesvědčily jsme se, že Bernard Friot je velmi milý a sympatický. Pan Friot nám laskavě odpověděl na několik dotazů. Přečetl nám pár svých krátkých příběhů, které v jeho podání byly ještě zajímavější a živější, než když je obvykle čteme ve školních lavicích. Mimo neobyčejné příběhy pro děti, které se zájmem čtou i dospělí, Friot píše také poezii. V druhé části hodiny bylo naším úkolem vymyslet svou vlastní básničku. Na tvorbu jsme měly pouze 10 minut a musely jsme psát naprosto spontánně a bez velkého rozmýšlení. Přestože to pro nás nebylo úplně jednoduché, všem se to podařilo a dokonce jsme byly překvapené, jak se nám to povedlo. Pan Friot nám pomohl s odhalením smyslu našich básní a dodal nám odvahu i pro naší další literární tvorbu.

Tijana Kojičová, 5QA

Odpoledne se do stejné role vžili sami učitelé francouzštináři a ve tříhodinovém bloku zkoušeli podobné aktivity jako žáci, samozřejmě s pedagogickým podtextem, protože cílem odpoledního setkání bylo především motivovat pedagogy k netradičním formám výuky jazyka a obohacení hodin. Bylo nám potěšením přivítat mezi námi i budoucí učitele francouzštiny z pedagogické fakulty.

Z dopoledního i odpoledního setkání odcházeli účastníci viditelně spokojeni a pobaveni, což bylo naším cílem, bavit se francouzštinou.

Na tomto místě se patří poděkovat panu Bernardu Friotovi, že souhlasil zařadit naši školu do svého programu, francouzské ambasádě za zprostředkování tohoto příjemného setkání a samozřejmě velké poděkování patří i všem účastníkům „atelier d´écriture“, kteří svým vřelým a pozitivním přístupem opět přispěli k dobrému jménu naší školy a nám dokázali, že stojí za to učit a připravovat podobné aktivity.

Takže « à la prochaine fois » !

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 3. 8. 1921 v Nymburce. Sprinter, který začínal v Orlu Nymburk (1940). 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.