Výtvarníci na exkurzi ve “veletržáku”

Do Veletržního paláce v Praze, kde nás čekala prohlídka s odborným výkladem o moderních výtvarných směrech, se naše třída 2.A po roce opět vrátila. Doprovodem nám byla paní profesorka Sedlatá.

Jelikož bylo více uměleckých směrů než času, nikdo nelenil a hned jsme se ponořili do proudu expresionismu. Byla šance se vcítit do temných, sklíčených myšlenek a pocitů autorů, které provázely a tvořily inspiraci vznikajícímu a velice netradičně barevnému umění.

Přesun k abstrakci, fauvismu a futurismu zahrnoval mino jiné mnoho schodů, ale také úplně jiné vnímání reality. Abstrakce nám povolovala mnoho představivosti, ale ukázala nám i teorii barev zahrnující jejich kontrast i soulad. Fauvismus se také hodně zabývá barvami, jejich agresivitou a nezávislostí. Futurismus se snaží o zachycení rychlosti pohybu a nových technologií, jimiž je fascinován.  

Nesmíme zapomenout ani na jeden ze známějších stylů, jímž je kubismus. Geometrie tohoto stylu nám občas dala trochu zabrat a „orientace“ na plátně nebyla jednoduchá. Nakonec se nám snad povedlo rozluštit i složité vyvedení obrazů Pabla Picassa.

O jedno patro níže na nás pak čekala poslední část výstavy. Představovala sociální umění, jež se snažilo uvést nás do prostoty a chudoby. Jednoduchost je stěžněm tohoto stylu. Surrealismus neboli „nad skutečností” nám pak připomněl, že i sny je možné zajímavě výtvarně uchopit.

Posledním stylem byl funkcionalismus, který upřednostňuje především jednoduchost, praktičnost a čisté tvary bez nánosu dekoru. Ve všech těchto směrech a proudech bylo poznat, že se umělci stále pokouší o něco nového, jiný rukopis, styl, jedinečnost a jiný pohled na věc.

Tímto naše exkurze skončila a my jsme zase o něco chytřejší.

Johana Pešánová, 2A

Aktuální informace

11.09.2019

úterý 24/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo
08.09.2019

Beseda s významným absolventem školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Škpt. pěchoty Jindřich Šilhánek (24. 2. 1898-9. 5. 1945), voják, legionář, odbojář za 2. světové války, maturoval v roce 1916.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 28 %
Nic moc... 17 %
Hrůza! 46 %
Celkový počet hlasů: 145
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

03.09.2019

Tradiční akcí byl zahájen školní rok. Studentský parlament připravil uvítání nových žáků a učitelů na školním dvoře. Noví studenti otiskli své dlaně na budoucí prapor své třídy a spolu se svými třídními učiteli zapózovali fotografům. Akci provázelo krásné počasí.

celý článek
07.09.2019

Pouhých 25 setin sekundy od titulu mistrů republiky!!!

Závody juniorských posádek byly do programu Mistrovství republiky dračích lodí poprvé zařazeny v roce 2016. Již od prvního ročníku závodily v této kategorii převážně školní posádky. Občas si tímto závodem obohatí závěr sezony různé oddíly vodních slalomářů, nebo rychlostních kánoistů. V letošním roce závodilo v krásném prostředí olympijského centra v Račicích 11 posádek. Posádka našeho gymnázia složená ze studentů 5XA a 6XB vylovila z vod račického kanálu fantastické druhé místo a titul vícemistrů České republiky. 

celý článek
06.09.2019

Komu je služba určena?

Studentům, personálu školy, rodičům.

Jak tato myšlenka vznikla?

Potřebu začlenění školního psychologa či sociálního pedagoga vnímá vedení školy i rodiče žáků delší dobu. Její potřebu si uvědomují i studenti. Na jednání Rady školy se často řešily problémy, kterým by cílená pomoc psychologa mohla předejít. Právě na popud členů Rady školy a zejména studentů vznikla nabídka ze strany rodičů v této věci pomoci.

Původně mlhavá představa o možnostech a formě spolupráce vznikla díky iniciativě pana Petra Plaňanského dohoda mezi vedením gymnázia a nymburskými církvemi o pravidelné cílené podpoře žáků a učitelů školy. Ale nejen jich! Službu mohou využít i rodiče našich žáků. Služba je poskytována bezplatně, a je k dispozici těm, kdo ji potřebují a rozhodnou se jí využít.

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.