Výtvarníci na exkurzi ve “veletržáku”

Do Veletržního paláce v Praze, kde nás čekala prohlídka s odborným výkladem o moderních výtvarných směrech, se naše třída 2.A po roce opět vrátila. Doprovodem nám byla paní profesorka Sedlatá.

Jelikož bylo více uměleckých směrů než času, nikdo nelenil a hned jsme se ponořili do proudu expresionismu. Byla šance se vcítit do temných, sklíčených myšlenek a pocitů autorů, které provázely a tvořily inspiraci vznikajícímu a velice netradičně barevnému umění.

Přesun k abstrakci, fauvismu a futurismu zahrnoval mino jiné mnoho schodů, ale také úplně jiné vnímání reality. Abstrakce nám povolovala mnoho představivosti, ale ukázala nám i teorii barev zahrnující jejich kontrast i soulad. Fauvismus se také hodně zabývá barvami, jejich agresivitou a nezávislostí. Futurismus se snaží o zachycení rychlosti pohybu a nových technologií, jimiž je fascinován.  

Nesmíme zapomenout ani na jeden ze známějších stylů, jímž je kubismus. Geometrie tohoto stylu nám občas dala trochu zabrat a „orientace“ na plátně nebyla jednoduchá. Nakonec se nám snad povedlo rozluštit i složité vyvedení obrazů Pabla Picassa.

O jedno patro níže na nás pak čekala poslední část výstavy. Představovala sociální umění, jež se snažilo uvést nás do prostoty a chudoby. Jednoduchost je stěžněm tohoto stylu. Surrealismus neboli „nad skutečností” nám pak připomněl, že i sny je možné zajímavě výtvarně uchopit.

Posledním stylem byl funkcionalismus, který upřednostňuje především jednoduchost, praktičnost a čisté tvary bez nánosu dekoru. Ve všech těchto směrech a proudech bylo poznat, že se umělci stále pokouší o něco nového, jiný rukopis, styl, jedinečnost a jiný pohled na věc.

Tímto naše exkurze skončila a my jsme zase o něco chytřejší.

Johana Pešánová, 2A

Významní absolventi

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 67 %
Není to věc dětí 4 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 26 %
Nic o tom nevím 4 %
Celkový počet hlasů: 277
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt malíře Whistlera
17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler. 

Nejčtenější

11.06.2019

Už potřetí za sebou ožívá v těchto dnech nymburském náměstí plážovým volejbalem. V prostoru před restaurací Biograf se opět objevilo hřiště na beachvolejbal, na kterém se budou od čtvrtkem 6. 6. do úterý 11. 6. pohybovat malí, velcí, zkušení, začínající, ale především nadšení volejbalisté.

celý článek
01.06.2019

Žáci kvarty B absolvovali ekologický kurz v Krásensku.

První den nás čekaly seznamovací hry s lektory a program se zvířaty. Mohli jsme si podržet gekončíka či chameleona...

 

celý článek
07.06.2019

Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry..  Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.

Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.