Souhrn výsledků nymburských debatérů

Souhrn výsledků nymburských debatérů

V příloze naleznete souhrn výsledků nymburských debatérů za období let 2005/2006 - 2010/2011.

 

 

 

Ø Stručně o Debatním klubu při Gymnáziu v Nymburce

Debatní klub při Gymnáziu v Nymburce píše svou historii od školního roku 2005/2006, kdy započal svou činnost pod vedením prof. Otakara Sedláčka. Členové klubu se pravidelně a hojně účastní jednotlivých turnajů a soutěží. A ve velké konkurenci se nymburským debatérům daří uspět. Pro dokreslení údajů jsou brány v potaz umístění v TOP 5 turnajů či výraznější úspěch v dlouhodobých soutěžích. Jednotných turnajů DL se účastní v průměru 15 -20 debatních týmů. Celého ročníku soutěží DL a Debatní pohár se účastí kolem 40 týmů ze středních škol z celé republiky, a to rok co rok. Každý tým může být tvořen 3-5 debatéry, tedy každým rokem se v individuálních soutěžích střetává přes 150 studentů.

 

Debatování je inovativní výukovou metodou, která pokrývá všechny požadavky tzv. Bíle knihy vzdělávání vydané Ministerstvem školství. Tříbí a rozvíjí schopnosti a znalosti účastníků v oblasti logiky, argumentace, rétoriky, společenského chování. Prostřednictvím debatních tezí se žáci seznamují s aktuální problematikou domácí, ale i světové scény v oblasti společenských i přírodních věd a v neposlední řadě získávají kontakty na své protějšky a pedagogy z jiných debatních klubů.  Debatní program nese jméno Karla R. Poppera a vychází z teorie historicismu a falzifikace. Sama podstata kontroverzních tezí nutí studenty k přemýšlení nad tématem, jeho ohledání z obou stran. Studenti se tak učí nepřijímat jen „názor z jedné strany“, ale názor obou stran a rozvíjí se tak kritické myšlení a úcta k názoru jiných účastníků. Historie akademické debaty je v ČR vzhledem k historickému vývoji posledních 75 let krátká, ADK  vloni oslavila 15 své existence. V západních zemích, zejména v USA a Velké Británii má debatování dlouhou tradici, dokonce až čtyřsetletou. V debatování se pořádají i mezinárodní soutěže, které probíhají v angličtině. Zástupci ČR na posledním mistrovství světa skončili v osmifinále, poslední mistrovství Evropy pak vyhráli! Podobně jako šampionát v on-line debatování.  Jednotlivé debaty probíhající v rámci soutěží pořádaných ADK rozhodují plně akreditovaní rozhodčí na jejichž způsobilost dohlíží Národní trenérský tým (nově Ředitelství soutěží)

 

 Za dobu fungování klubu se jeho činnosti účastnilo přes 50 studentů Gymnázia, ať už na kláních meziškolních či „jen“ na debatních schůzkách v rámci pravidelných tréninků Debatního klubu. Schůzky klubu věnované přípravě na debaty v oblasti logiky a argumentace, rétorické průpravě a samotným debatám, se konají každé úterý od 14:10 v budově Gymnázia v učebně č. 74. Trenérem Debatního klubu při Gymnáziu v Nymburce je bývalý student Gymnázia Jan Knytl, který je i členem Národního trenérského týmu ADK, nově Ředitelství soutěží. Všechny výsledky jsou archivovány v on-line databázi Greybox, kterou Asociace debatních klubů vede na svém webu www.debatovani.cz .

Ke stažení
ikonaSouhrn výsledků Debatního klubu

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon, 

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
16.11.2022

Ve středu 16.11. se kromě veleúspěšných basketbalistů na Mistrovství republiky prosadili naši studenti i v dalším sportu, tentokráte ve futsalu. Los úvodního kola divize B (Středočeský kraj) nás poslal na turnaj do Babic na tamní soukromou školu OPEN Gate. Kromě pořadatele našimi soupeři byly Gymnázium Říčany a SOŠ a SOU Čelákovice. Hrálo se systémem každý s každým a mezi posledních 16 týmů divize postupovaly nejlepší dva.

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.