Zprávy z Francie - druhý díl

Zprávy z Francie - druhý díl

Anežka Literová studuje v Dijonu už třetí týden a tak nám popsala další část svých zážitků. Tento článek doporučujeme hlavně maturantům z francouzštiny, pokud si chtějí ušetřit čas s přípravou otázek č. 9 a 11 v profilové části maturitní zkoušky:)

Bonjour a tous!

Dneska bych se s Vámi ráda podělila o to, co jsem zatím za tu krátkou dobu, co jsem tady, vypozorovala.

Francie je úplně jiná než Česká republika. A to ať už mluvím o systému školství, mezilidských vztazích, tendencích společnosti i drobnostech každodenního života.

První, co Vás zaujme, když přijdete ráno do školy, je nepřetržité mlaskáni všude kolem Vás. Francouzská tradice pusinek na obě tváře, takzvaných bisous, kterými se zdraví i loučí všichni Francouzi. Kdybyste někomu podali ruku ve chvíli, kdy on Vám chce dát bisous, dali byste tím najevo, i když nevědomky, že Vás dotyčný člověk otravuje.

Další věcí, která je úplně jiná, a všeobecně známá, je celá francouzská kultura stolování. Není nic zvláštního na tom začít večeři pár minut po deváté hodině a skončit v půl jedenácté třetím dezertem. Ovšem sníst z talíře úplně všechno je považováno za faux-pas, a dotyčný za nenažrance. Často se stává, že když poprvé jíte ve francouzské rodině, najíte se entrée (předkrmu), protože neočekáváte, že by mohlo přijít nějaké další jídlo, než třeba zeleninový salát. Samozřejmě s bagetkami, ještě nikdy se mi nestalo, že by k jídlu, v jakékoli denní době, nebyly nabídnuty bagetky. Ty se jí úplně se vším. Namáčí se do horké čokolády, kávy i čaje, polévky, jedí se k masu, a nedávno jsem byla svědkem bagety namazané máslem, medem a namočené do mléka s cereáliemi. Bref, chvíli trvá, než si na tenhle systém zvyknete.

Francouzi hodně zachovávají staré tradice. Mezi ně patří hlavně Marché, klasický starodávný trh, který je pro většinu lidí samozřejmostí, a nepostradatelnou součástí života, a to minimálně dvakrát týdně. Stánky s masem, ovocem a zeleninou, oříšky, mlékem, vajíčky, sýry, perníkem, medem, všechno čerstvé, a všude plno usměvavých obchodníku, kteří Vás zvou na ochutnávku zboží, anebo jen na kus řeči.  Je to kouzelná atmosféra, kterou jsem v Česku nikdy nezažila.

Nikdy se tady nespěchá. Když se řekne, že se jede nakupovat, člověk čeká, že se vyjede do supermarketu, koupí se co je potřeba a za hodinu jste zpátky. Nic takového! Když se rodina vydá do města nakupovat, může se stát, že v jedenáct dopoledne odejdete, a vracíte se až ve čtyři. Když narazíte na známé, nejdřív se všichni musí pozdravit bisous, prohodit pár zdvořilostních frází, zeptat se co je nového. A když se tohle stane už popáté, tak ztratíte hodinu času, ale nikomu to nevadí, nikdo si s tím hlavu nedělá. Ve Francii všechno plyne svým vlastním tempem a lidé mají na všechno dost času.

To ovšem neplatí o školních hodinách. Jak už jsem psala, většinou studenti zůstávají ve škole až do šesti do večera. Je tu spoustu pauz a taky spoustu prázdnin, ale jedna školní hodina má 55 minut. A co teprve když přijdete pozdě! Když student přijde na hodinu po tom, co učitel přečetl prezenci, tak nesmí přijít do třídy, ale musí okamžitě jít se svým Carnet d’eléve (studentský průkaz) na Vie scolaire (sekretariát) nechat si potvrdit pozdní příchod. Když uspěje, může se vrátit do třídy, když ne, vrátit se nesmí, a hodinu si musí doplnit.

Francouzská logika se zdá být nelogická, ale kdoví co by si mysleli oni, kdyby přijeli studovat do Česka. A navíc, i takováhle logika se dá zamilovat za dva týdny!

Anežka Literová

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.