Zápisník zahraniční zpravodajky - střípky z Nîmes

Zápisník zahraniční zpravodajky - střípky z Nîmes

Asi před dvěma měsíci jsem dostala nabídku, která se neodmítá - jet na tři týdny do příjemného města Nîmes na jihu Francie, procvičit si francouzštinu, použít ji v praxi ve francouzské škole Alphonse Daudeta a setkat se tu se studentkami české sekce.

 

Hned na začátku, po 24 hodinách cesty autobusem, jsem poznala pravý francouzský přístup k věci. I když byla moje návštěva předem důkladně připravena a dohodnuta, překvapení zástupce ředitele z mého příjezdu nešlo přehlédnout. Po několika dotazech typu, co tu chci dělat tři týdny a co je cílem mé cesty, mě zařadil do sportovní třídy, která končí každý den už ve čtyři hodiny a nemá vyučování v sobotu (na rozdíl od většiny ostatních tříd).

Po dvou dnech strávených se mnou ve třídě, moji spolužáci zjistili takové novinky, jako že Česko a Čečensko jsou odlišné státy, že už nějakou dobu se naše republika nejmenuje československá a že se u nás nemluví rusky. A když zjistili, že čeština, stejně jako francouzština, používá latinku byli vyloženě zklamaní.

A co ve škole ?

Už nyní mám za sebou čtyři vyučovací hodiny překládání Zoly a marného snažení pochopit, o čem píše. Už jsem měla ale také jedinečnou příležitost podívat se, jak probíhá ve Francii soudní řízení, na kterém jsme se byli podívat během hodin občanské výchovy. Už mám za sebou také test z angličtiny, kde jsem si zkusila překlad z angličtiny do francouzštiny a překonala jsem touhu při tom použít česko-francouzský slovník. Francouzi se nezapřou ani o přírodních vědách, kde jsme zkoumali anatomii lidského těla - jak jinak, než na žabím stehýnku.

Mám štěstí, že jsem na této škole zrovna teď, že jsem se mohla zúčastnit tradičního karnevalu pořádaného školou. Každý žák si do školy bere masku a v té chodí na hodiny. To, že se bude konat karneval, jsem se dozvěděla až po mém příjezdu, takže svůj kostým jsem nakonec dala dohromady za pomoci holek z české sekce. Obdivuhodné je, že v přestrojení přijdou do školy opravdu téměř všichni, takže jsem mohla na chodbách potkávat jednorožce, vojáky, vlak a hodně dalších nápaditých kostýmů.

Mám docela dost času procházet se po městě, poznávat ho a sledovat veškerá klišé spojována s Francií, jako seniory v bekovkách hrající petanque pod platany. Trochu paradoxní tu však je, že do památek mají studenti vstup zdarma, ale osoby mladší osmnácti let sem mohou jen za doprovodu dospělé osoby. Takže s vrstevníky můžeme vše prohlédnout zvenčí a těšit se, až budeme plnoletí a budeme se moci dostat dovnitř.

Jsem tu už druhý týden a myslím, že učitelům i spolužákům rozumím lépe, než na začátku, a už pomalu začínám chápat i zdejší systém a kulturu. Odlišnosti od života u nás jsou patrné - Francouzi (hlavně ti, žijící zde na jihu) jsou jaksi víc v klidu a to nejen při jídle, ale na to se dá poměrně rychle zvyknout.

Tereza Javůrková, 5QA

Aktuální informace

10.03.2025

úterý 25. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 6 - přízemí
  • 8OB - č.22 - přízemí
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Dr. Miroslav Lazna (Michael J. Lazna, Ph.D.)

Miroslav (Michael) Lazna, Ph.D. (1926-17. 1. 2005), poúnorový emigrant, agent CIA v NSR, kulturní antropolog, vysokoškolský učitel, konzultant na MZV USA a amatérský malíř, absolvoval Reálné gymnázium v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
06.03.2025

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.