Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2014/2015

Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2014/2015

Z KK letošního 20. ročníku zeměpisné soutěže EUROREBUS, které se konalo 29. dubna 2015 na FTVS UK v Praze, jsme do školy přivezli dvě zlaté medaile (po jedné pro každého z týmu v soutěži tříd a druhou pro jednoho účastníka v soutěži jednotlivců), týmy dvou tříd a jeden žák postupují do celostátního finále.

Do KK byly z naší školy pozvány trojčlenné třídní týmy tříd 2SA (Alexander Koukol, Jakub Furgalák a Filip Touš) - vybojovali 1. místo v kategorii ZŠ01 (a postup do celostátního kola), 5QB (Kristýna Žďárská, Eva Valentová a Martina Petrová) - obsadily 15. příčku, a 6XA (Petr Juriš, Kristýna Havlinová a Matěj Hrouda) - 5. místo v kategorii SŠ (s postupem do republikového klání). Jako jednotlivci soutěžili Alexander Koukol z 2SA - vítěz kat. ZŠ01 (postupuje do celostátního finále soutěže jednotlivců), Petr Juriš - 6. místo, Eliška Marešová - 13. místo, a Vendula Václavková - 8. místo - všichni z 6XA (a kat. SŠ). Definitivní tabulky kompletního celkového pořadí uvádíme níže.

Medailisté z 2SA, včetně šampiona individuální soutěže, pózovali i oficiálním fotografům.

Všem 11 zúčastněným děkujeme za vynaložené úsilí při přípravě i vlastní soutěži, postupujícím gratulujeme a držíme palce v nejvyšším kole, které proběhne 15. června v Praze.

EUROREBUS je zeměpisná vědomostní soutěž, jejíž hlavní cenou je pětidenní Expedice EUROREBUS po Evropě. Jejím pořadatelem je obecně prospěšná společnost TERRA-KLUB (mj. i vydavatel Školních atlasů Dnešní svět a úspěšného časopisu Dnešní svět). Soutěž probíhá v kategorii ZŠ01 (primy a sekundy, 6. a 7. ročníky ZŠ), ZŠ02 (tercie a kvarty, 8. a 9. ročníky ZŠ) a v kategorii střední škola. I když v EUROREBUSU jde především o zeměpis, v soutěžních kolech se řešitelům hodí i znalosti z dějepisu, biologie a společenskovědních oborů, zejména pak schopnosti hledat souvislosti těchto oborů lidské činnosti v rámci především evropského prostoru. Soutěž probíhá po celý školní rok jako soutěž jednotlivců, kteří se registrují do soutěže on-line v rámci škol a jejich tříd. Tak je možné snadno body spolužáků s téže třídy sčítat a soutěžit zároveň i v soutěži školních tříd. Podobně lze při splnění určitých dalších podmínek sčítat body i v rámci školy, což otevírá možnost zapojit se i do soutěže škol. Na výherce čekají i další ceny, počítačové vybavení a další elektronika pro zúčastněné školy. Prestižní trofejí soutěže škol je putovní pohár České spořitelny, která je generálním partnerem celé soutěže. Ani nejúspěšnější jednotlivci neodjíždějí ze soutěže s prázdnou: odváží si chytré telefony, tablety, přehrávače, předplatné časopisů a další ceny. V letošním roce se soutěž EUROREBUS koná již po dvacáté.

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce se do soutěže zapojuje již několik let. Nejúspěšnější jsme byli, když jedna z našich někdejších tříd dvakrát po sobě vyhrála soutěž tříd. Zatímco v roce 2009 navštívili tito reprezentanti naší školy především Bavorsko a Rakousko, o rok později se s EUROREBUSem vypravili na Slovensko, do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. V předloňském roce pozvali organizátoři do KK rekordní počet studentů naší školy. Z nich se do celostátního finále nakonec probojovalo deset. I když se nikdo z nich neumístil ani v první ani v druhé desítce, šlo o historicky zatím nejpočetnější účast našich zástupců v EUROREBUSu na republikové úrovni. V předloňské soutěži škol (v rámci níž se samostatně nesoutěží, sčítají se ale body všech žáků ze všech kol a z toho se stanovuje výsledné pořadí) obsadilo (tehdy ještě) Gymnázium Nymburk celkovou 23. příčku v rámci ČR, což je rovněž prozatím nejlepší úspěch.

Nutno ještě dodat, že veřejné KK EUROREBUSu, jehož se studenti Gymnázia B. Hrabala v Nymburce vždy účastní, pokrývá Hlavní město Prahu a Středočeský kraj. Nejde tedy o KK v doslovném smyslu, nýbrž o vědomostní přebor dvou populačně silných krajů Česka.

Za PK ZEM: Mgr. Miroslav Soukup, předseda

Zdroj: Webové stránky soutěže EUROREBUS

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek
02.03.2021

Upozorňujeme zákonné zástupce uchazečů do 1.ročníku ve školním roce 2021-22, že v pondělí 1.3.  skončilo období, kdy bylo možné podat přihlášku ke studiu.

Celý článek

Významní absolventi

P. Angelik František Fišer, OP

P. Angelik František Fišer, OP (4. 2. 1926-1. 2. 1983), teolog, historik, překladatel Bible, tramp s přezdívkou Rancher a zakladatel RANCHE 7D na úpatí Jedlové v Lužických horách, absolvoval v roce 1948.

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
16.02.2021

Podívejte se na video, které o škole natočili!

V "normální době" vždy na Dnech otevřených dveří provází naši studenti návštěvníky a uchazečům o studium a jejich rodičům podávají zasvěcené informace, co a jak na škole funguje, čím je škola zajímavá a jak splnila jejich očekávání. To bohužel není dnes možné a tak se Studentský parlament obrací na zájemce o studium touto cestou.

celý článek
24.02.2021

Ve středu 24.2. proběhlo školní kolo konverzační soutěže ve FRJ. Z pochopitelných důvodů bylo letos online. Ale i přes tuto skutečnost se soutěž vydařila a máme postupující do krajského kola.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!