Dějepisná soutěž gymnázií - krajské kolo

Dějepisná soutěž gymnázií - krajské kolo

Ve 22 krajích České i Slovenské republiky začalo 5. 4. 2023 v jednom okamžiku 327 tříčlenných týmů řešit stejné úkoly krajského kola XXXI. ročníku dějepisné soutěže gymnázií. Tentokrát soutěžící čekaly otázky a úkoly týkající se evropských dějin v období let 1945-1975 (od zahájení Postupimské konference 17.07.1945 včetně událostí studené války probíhajících v Evropě, do podepsání Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě 1. srpna 1975). Část otázek se týkala také významných kulturních či sportovních událostí, evropských osobností kultury, vědy a sportu.

Krajské kolo pro Středočeský kraj se uskutečnilo v Praze v Hotelu Jalta na Václavském náměstí. Naši školu reprezentovali Tadeáš Brablc, 7MB, Tomáš Mašek, 3A a Madeline Širancová, 3A. 

A jaké dojmy si ze soutěže odnesli?

Dne 5. 4. jsme se vydali na dějepisnou soutěž do Prahy do luxusního hotelu Jalta. Ani jsme si nestihli zopakovat všechna důležitá data a obdrželi jsme zadání, test byl velmi obsáhlý, ale většina otázek byla z témat, která nám byla známá. Trochu jsme se zapotili u otázek ze světa sportu a kultury. Ani jsme se nenadáli a už jsme odkládali po hodině psaní propisky a mohli si užít volno před vyhlášením výsledků. Celkových 99 bodů ze 135 bohužel na stupně vítězů nestačilo, ale i tak nás těší dobrý pocit za umístění v horní části tabulky.

Soutěž se konala v poměrně honosném prostředí Hotelu Jalta na Václavském náměstí. Po příchodu jsme se usadili na svá místa a po posledním opakování pár minut před zahájením soutěže jsme začali psát. Na test jsme měli 1 hodinu, nebyl moc těžký, ale otázky spojené s kulturou a sportem nám dělaly problém. Výsledky jsme se dozvěděli poměrně brzy, skončili jsme na 8. místě z dvaceti. Po přepočítání bodů i před poděbradským gymnáziem, což byl jeden z našich cílů.

Zobrazeno: 1917x

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Jana Smolíková

Mgr. Jana Smolíková, geografka, cestovatelka, polárnice a environmentalistka, která už třikrát v rámci vědeckého pobytu navštívila Antarktidu, maturovala na naší škole v roce 2001.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nový arcibiskup z Canterbury

12. únor 1903

V Canterburské katedrále byl slavnostně uveden do úřadu nový primas anglikánské církve. 

Nejčtenější

31.05.2024

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.