Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie

Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie

V pátek 21. března jsme měli čest přivítat na půdě naší školy již druhého frankofonního spisovatele, abychom byli přesnější – tuniského spisovatele – Yamen Manaie. Setkání předcházel workshop s ředitelkou edice VF, paní Louviot, o kterém jsme již informovali.

Připomeňme si nejprve setkání s paní Louviot slovy Světlany Gareevy z 4KA:

14. března jsme my, žáci kvarty, kvinty, sexty a septimy, měli možnost spolu s Myriam Louviot a její milou kolegyní Florence Saint-Ygnan seznámit se s dílem, dle slov paní  Louviot, charizmatického tuniského spisovatele Yamena Manaie - La marche de l´Incertitude, neboli v překladu do češtiny Procházka nejistotou (aspoň doufám). První hodinu jsme strávili popisováním druhé kapitoly knihy a poznáváním spisovatele: Co ho inspirovalo, Jak se odráží prostředí ve kterém žil na příběhu a jak se to prostředí liší od Čech. Druhá hodina byla o něco zábavnější, protože jsme se pokusili společně napsat krátkou úvahu na hlavní téma knihy – osud a láska. Každý jsme napsali na papír jednu větu a poslali ho dál. Nakonec jsme si některé přečetli nahlas a dost se nasmáli.

Velice se těším na setkání Yamenem Manaiem nejenom kvůli knize, ale taky protože rád cestuje a poznává jiné zvyky, tradice, kulturu a já se těším na vyprávění z jeho cest.

A setkání s Yamenem?:

„Začal jsem psát zhruba ve vašem věku.“ říká o sobě francouzský spisovatel tuniského původu Yamen Manai, který v pátek 21. března navštívil naše gymnázium. Během 4. až 6. hodiny se s ním setkali někteří studenti francouzštiny. V první části jsme se spisovatele ptali na všelijaké otázky – kde bere inspiraci pro psaní knih, co dělá ve volném čase, jaké české spisovatele zná a jestli ho nějak ovlivnili, jak na něj působí Česká republika a mnoho dalších – a na všechny otázky jsme dostali zajímavé odpovědi. Zná Milana Kunderu, inspirací pro jeho knihy je cestování a že ve volném čase poslouchá buď vážnou nebo filmovou hudbu a Lady Gaga.

Druhou částí bylo autorské čtení jeho knihy La marche de l'incertitude, za kterou dostal autor literární ocenění Comar d‘Or. A na závěr jsme vzali pana spisovatele na oběd do naší školní jídelny. Jako drobný dárek jsme mu dali nymburské pivo :-)

Beseda byla velmi zajímavá a všichni jsme si ji moc užili. Dokonce jsme od samotného autora dostali osobní kontakt, abychom se s ním mohli v případě dotazů na jeho knihy spojit.

Sára Vandasová, 4KA

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Mirek Smíšek

Mirek Smíšek (2. 2. 1925-19. 5. 2013), český rodák a světově proslulý keramik, studoval po krátký čas na (tehdy Reálném) Gymnáziu Nymburk.

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
25.09.2020

V pondělí  21. září vyrazila naše třída 6XB, navzdory počátečním obavám ze zrušení, popřípadě odložení, kurzu, do Rokytnice nad Jizerou, aby zde jako tolik jiných tříd před ní podstoupila pětidenní pobyt inspirovaný geologií. 

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!