Kvarty v projektu Mezinárodního dne památky obětí holocaustu

Kvarty v projektu Mezinárodního dne památky obětí holocaustu

Ve čtvrtek 8. února se obě naše kvarty vydaly do Židovského muzea v Praze, kde se zůčastnily aktivit projektu k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Náplní projektu byla beseda s pamětníkem, návštěva Pinkasovy synagogy a závěrečné zpracování tématu. Studenti obou tříd se tak zařadili do skupiny asi 600 studentů z celé republiky, kteří měli možnost se do nového projektu zapojit, setkat se se zajímavou osobou a udělat si obrázek na aktuálně skloňovaté téma holocaustu i jiným způsobem, než jen studiem učebnice. 

Ve čtvrtek 8. února se třídy 4KA a 4KB vydaly na exkurzi do Prahy. Naším cílem bylo Židovské muzeum a Pinkasova synagoga. Ráno jsme se všichni úspěšně sešli a vyrazili vlakem na Masarykovo nádraží, cestou jsme nabrali zbylé spolužáky a učitelé si alespoň na chvíli mohli oddechnout, že jsme všichni. Poté jsme absolvovali krátkou procházku do malé budovy Židovského muzea.

V muzeu jsme se usadili a hned na úvod nám byl promítnut úvodní film o životním příběhu paní Dagmar Lieblové, která jako jediná ze své rodiny přežila holocaust. Paní Lieblová  se narodila roku 1929 v Kutné Hoře, pocházela ze židovské rodiny a v dětství a dospívání si prošla nejdříve ghettem Terezín, koncentračním táborem Osvětim, nucenými pracemi v Hamburku a nakonec koncentračním táborem Bergen-Belsen. Něco takového si dnešní mládež ani nedokáže představit. Proto byl pro nás tento film velmi zajímavý a hlavně dojemný. Stejně tak i následná beseda s paní Lieblovou, kde jsme se dozvěděli mnohem více ze života českých židů v době války z pohledu osoby, která to celé zažila.

Dalším bodem naší exkurze byla Pinkasova synagoga, která se dnes již nevyužívá k bohoslužbám, ale jako památník téměř 80 000 českých a moravských židů, kteří se stali oběťmi holocaustu. Na zdech Pinkasovy synagogy jsou ručně napsaná jména všech spolu s daty narození a úmrtí, jména jsou řazena podle měst, ze kterých oběti pocházely. Mezi nepřeživšími židy jsme našli i židy, kteří pocházeli z Nymburka. Dále jsme si prohlédli několik desítek kreseb a maleb dětí z Terezínského ghetta, které byly dobrým znázorněním toho, jak se židovské děti v dobách velkého antisemitismu cítily. A jelikož je synagoga stále pietním místem, museli si naši spolužáci nandat čepice nebo tradiční pokrývku hlavy - jarmulku.  Ta se stala vítaným suvenýrem i pro řadu spolužaček. 

Ze synagogy následoval opět přesun do muzea, kde nám byl zadán ,,domácí úkol”, na který jsme dostali měsíc, abychom mohli vstřebat veškeré zážitky a poznatky. Poté nás čekala pouze cesta na vlak a jízda domů.

Děkujeme profesorům, že nám umožnili jet na tuto exkurzi, která byla určitě pro všechny velice poučná, a zároveň si nyní dokážeme představit, jak to tenkrát bylo.

Věra Franeková 4KA a Sára Hušnerová 4KB

 

Poděkování patří i všem zúčastněným studentům za vstřícný přístup a aktivní účast v projektu.

Lucie Prokešová

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin.

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. Jan Eisner

Ing. Jan Eisner (11. 4. 1911-23. 7. 1943), komunista, interbrigadista ve španělské občanské válce, popravený v Osvětimi, maturoval v roce 1929.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
10.04.2024

V pondělí 8.4. se konal tradiční florbalový turnaj pro žáky vyššího gymnázia. Celkem dvanáct týmu bylo rozděleno do tří skupin po čtyřech. Tam se utkal každý s každým, do čtvrtfinále postupovalo 8 nejlepších týmů. K vidění bylo velké množství vyrovnaných zápasů, některé týmy příjemně překvapily, jiné naopak nečekaně zklamaly.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.