Kvarty v projektu Mezinárodního dne památky obětí holocaustu
Ve čtvrtek 8. února se obě naše kvarty vydaly do Židovského muzea v Praze, kde se zůčastnily aktivit projektu k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Náplní projektu byla beseda s pamětníkem, návštěva Pinkasovy synagogy a závěrečné zpracování tématu. Studenti obou tříd se tak zařadili do skupiny asi 600 studentů z celé republiky, kteří měli možnost se do nového projektu zapojit, setkat se se zajímavou osobou a udělat si obrázek na aktuálně skloňovaté téma holocaustu i jiným způsobem, než jen studiem učebnice.
Ve čtvrtek 8. února se třídy 4KA a 4KB vydaly na exkurzi do Prahy. Naším cílem bylo Židovské muzeum a Pinkasova synagoga. Ráno jsme se všichni úspěšně sešli a vyrazili vlakem na Masarykovo nádraží, cestou jsme nabrali zbylé spolužáky a učitelé si alespoň na chvíli mohli oddechnout, že jsme všichni. Poté jsme absolvovali krátkou procházku do malé budovy Židovského muzea.
V muzeu jsme se usadili a hned na úvod nám byl promítnut úvodní film o životním příběhu paní Dagmar Lieblové, která jako jediná ze své rodiny přežila holocaust. Paní Lieblová se narodila roku 1929 v Kutné Hoře, pocházela ze židovské rodiny a v dětství a dospívání si prošla nejdříve ghettem Terezín, koncentračním táborem Osvětim, nucenými pracemi v Hamburku a nakonec koncentračním táborem Bergen-Belsen. Něco takového si dnešní mládež ani nedokáže představit. Proto byl pro nás tento film velmi zajímavý a hlavně dojemný. Stejně tak i následná beseda s paní Lieblovou, kde jsme se dozvěděli mnohem více ze života českých židů v době války z pohledu osoby, která to celé zažila.
Dalším bodem naší exkurze byla Pinkasova synagoga, která se dnes již nevyužívá k bohoslužbám, ale jako památník téměř 80 000 českých a moravských židů, kteří se stali oběťmi holocaustu. Na zdech Pinkasovy synagogy jsou ručně napsaná jména všech spolu s daty narození a úmrtí, jména jsou řazena podle měst, ze kterých oběti pocházely. Mezi nepřeživšími židy jsme našli i židy, kteří pocházeli z Nymburka. Dále jsme si prohlédli několik desítek kreseb a maleb dětí z Terezínského ghetta, které byly dobrým znázorněním toho, jak se židovské děti v dobách velkého antisemitismu cítily. A jelikož je synagoga stále pietním místem, museli si naši spolužáci nandat čepice nebo tradiční pokrývku hlavy - jarmulku. Ta se stala vítaným suvenýrem i pro řadu spolužaček.
Ze synagogy následoval opět přesun do muzea, kde nám byl zadán ,,domácí úkol”, na který jsme dostali měsíc, abychom mohli vstřebat veškeré zážitky a poznatky. Poté nás čekala pouze cesta na vlak a jízda domů.
Děkujeme profesorům, že nám umožnili jet na tuto exkurzi, která byla určitě pro všechny velice poučná, a zároveň si nyní dokážeme představit, jak to tenkrát bylo.
Věra Franeková 4KA a Sára Hušnerová 4KB
Poděkování patří i všem zúčastněným studentům za vstřícný přístup a aktivní účast v projektu.
Lucie Prokešová